výstava
Milan Stano a Mária Kovalčíková - Wilczek: Chvála krajiny a Ľudia a príbehy
Galéria SPP prináša ďalšiu zo svojich pravidelných expozícií, ktorá tentokrát prepája tému krajinnej maľby a fantazijných motívov ľudského osudu. V dielach autorov Milana Stana a Márie Kovalčíkovej – Wilczek objavíte čaro slovenskej prírody i skryté posolstvá v kontexte súčasnej doby.
Táto akcia sa konala v minulosti

Svoju umeleckú cestu započali obaja umelci, hoci každý v inom časovom horizonte, na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave na oddelení Grafiky. Pre zaujímavosť, na slávnej „ŠUPke“ študovali aj režiséri Juraj Jakubisko a Jozef Bednárik, legendárny mím Milan Sládek alebo herečka Zdena Studenková. Mária Kovalčíková – Wilczek, ktorá je zároveň i výtvarnou teoretičkou, sa dnes venuje predovšetkým maľbe na plátno, pričom jej hlavnou témou sú fantazijné motívy reflektujúce súčasný život a jeho dynamizmus. 

„Moje obrazy znázorňujú človeka, jeho existenciu od dávnych dôb po súčastnosť. V jednotlivých obrazoch zachytávam antickú mytologickú scénu, zameranú na ženské bytosti, ktoré zohrali v gréckych bájach dôležité symbolicko-mytologické a aj ľudské poslanie. Súčasťou jednotlivých zobrazených postáv býva vždy aj mužský protipól – hrdina, osloboditeľ, ktorého síce prvoplánovo nevidíme, ale je zašifrovaný v abstraktne riešenom pozadí,“ vysvetľuje umelkyňa, ktorá je, netypicky, zároveň aj kurátorkou výstavy v Galérii SPP.

Milan Stano patrí medzi oceňovaných autorov krajinárskeho umenia. Prírodu zachytáva priamo v teréne, vďaka čomu majú jeho diela autentický a živý charakter. Podľa jeho vlastných slov, samotná krajina je jeho ateliérom.

„Krajina má pre mňa ako maliara osobité čaro. Dýcha z nej atmosféra, ktorá ma do nej vťahuje. Bola a je mojou večnou inšpiráciou. Pre mňa je to slovenská krajina, i keď som pochodil so svojím maliarskym stojanom desiatky krajín v rozličných svetadieloch. V cudzej krajine človek skôr pochopí tú svoju a začne si ju aj vážiť,“ vysvetľuje autor.

Vstup voľný

Mária Kovalčíková – Wilczek pochádza z Bratislavy, kde umenie tiež vyštudovala, najprv na Strednej škole umeleckého priemyslu (odbor grafika) a neskôr na Filozofickej fakulte UK (odbor Veda o výtvarnom umení). Jej umelecká kariéra má dva smery – teoretický a praktický. Pôsobila v Slovenskej národnej galérii ako odborná pracovníčka v oddelení archívu výtvarného umenia, neskôr zastávala post odbornej redaktorky v časopise Výtvarný život a príležitostne sa venovala ilustrácii. Ako autorka grafík a malieb má za sebou viacero výstav. Svoju pozornosť dnes venuje najmä portrétom súčasných ľudí, inšpirovaná ich emocionalitou a osobitým výzorom. Je členkou Spoločnosti voľných výtvarných umelcov (SVVU), Združenia historikov moderného výtvarného umenia (ZHMVU), Umeleckej besedy slovenskej (UBS) a spolku Sporofa.

Milan Stano vyrastal v Kálnici pri Novom Meste nad Váhom. Umelecké vzdelanie získal na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave a u maliara Ernesta Zmetáka. Od roku 1966 venuje sa kreslenému humoru a uverejňuje ho v slovenských, českých a zahraničných periodikách. Založil Vydavateľstvo Štúdio humoru, satiry atď. a začal vydávať nezávislý humoristicko-satirický časopis Kocúrkovo. Umelecké cesty ho zaviedli do 23 krajín, ktoré zvečnil vo svojich dielach. Z ciest po svete napísal a vydal knihu Putovanie za obrazmi, ktorá získala medzinárodnú cenu E. E. Kischa. Na svojom konte má aj knihy Chvála krajiny (z ciest po Slovensku), Maľba (o svojej maliarskej tvorbe) a Grafika (o grafickej tvorbe). Zaznamenal vyše 90 samostatných autorských výstav a 150 kolektívnych výstav doma i v zahraničí.

Odporúčame

Terezka a Stratočas

22.9.2024 - 24.9.2024 / DPOH

TIP

John Singer Sargent - móda a pôvab

Kino Nostalgia / Kino Kultúrka Stupava

TIP

Konvergencie: Bella Adamova, Škampa Quartet: Winterreise

Pi 13.9.2024 / Primaciálny palác

TIP

Zápisník alkoholičky

Kino Mier Senec / Cinemax Bory Mall / Kino Pezinok

TIP