výstava
Čas a príliv neberú ohľad na nikoho. Medziobjekty Aleša Votavu
Čas a príliv neberú ohľad na nikoho. Výstava prvýkrát predstavuje Aleša Votavu ako majstra výtvarných objektov, tvorcu s ľahkosťou prekračujúceho limity svojej profesie („Scénografia je vlastne neustálym hľadaním za jej hranicami“), človeka prekypujúceho tvorivosťou, vynaliezavosťou, nadhľadom i humorom.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
08.02.2023 18:00, St

Jeho voľná tvorba však odhaľuje aj jeho zraniteľnosť, pochybnosti a trápenia. Sú to často tie najintímnejšie posolstvá jeho predčasne uzavretého diela.

Votavove objekty môžeme nazvať aj medziobjekty, lebo to sú a zároveň nie sú šperky, sochy, stroje, časti kostýmov či scénografie. Lenže čo čakať od človeka, ktorý vyrastal na Alici v krajine zázrakov a ešte ju aj musel nanovo ilustrovať? Jeho dielo sa nezmestí do zásuviek, rovnako ako sa mimoriadne tvorivý a pracovitý Aleš Votava vyhýba akýmkoľvek klasifikáciám.

Videl som nejaké fotografie jeho prác a uvedomil som si, že má veľmi dobrý vkus. Veľmi jemný, presný, veľmi moderný, minimalistický. Veľmi dobrý vkus. (Gintaras Varnas)

Vystavené objekty, fotografie a dokumenty sa nachádzajú v zbierkach Divadelného ústavu, Slovenskej národnej galérie a súkromných zberateľov.

Scénograf Aleš Votava (1962 – 2001) navrhol scénografiu pre 51 činoherných inscenácií, 29 operných inscenácií, 13 baletných inscenácií a 8 inscenácií v divadle GUnaGU. Mal 13 samostatných výstav. Štyrikrát získal Dosky za najlepšiu scénografiu sezóny, tesne pred smrťou aj prestížnu českú Cenu Alfréda Radoka. Zomrel vo veku 38 rokov.

Kurátorka: Anna Grusková
Výtvarný koncept: Eva Rácová
Grafický dizajn: Michaela Macejková

Odporúčame

T3xEThno: Decolonize Your Mind Society (HU) + Shakali (FIN)

Št 15.6.2023 / T3 - kultúrny prostriedok

TIP

Viac ako sused - Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave 2023

11.6.2023 - 18.6.2023 / Hviezdoslavovo námestie

TIP

Nov + Nerev + Leminane

Št 1.6.2023 / Kulturák

TIP

Punkáči deťom 2023

23.8.2023 - 26.8.2023 / Camping Opatovce

TIP