výstava
Maryam Firuzi - Perzské identity (IR)
Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátori: Lois Lammerhuber, Florence Drouhet 
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
31.10.2023 17:00, Ut

Nikdy nebolo zámerom Maryam Firuzi stať sa fotografkou. Iránska režisérka, ktorá ukončila štúdium perzskej kaligrafie ako aj filmovú vedu, objavila pre seba reč statických obrázkov až v priebehu svojho štúdia. „Som presvedčená, že všetky médiá sú vo vzájomnom spojení,“ povedala v rozhovore na veľtrhu Paris Photo, kde galéria Silk Road Gallery Teheran predviedla jej práce.

„Každá forma umenia ovplyvňuje moju prácu svojím vlastným spôsobom. Kaligrafia ma naučila disciplíne a oddanosti. Maliarstvo mi ukázalo voľnosť výrazu a prostredníctvom literatúry som sa naučila rozvíjať a formulovať svoje myšlienky.“

V jej fotosériách, v ktorých sa výrazne prejavuje inovatívny spôsob nazerania, robí Firuzi prieskum svojho sveta,  Iránu súčasnosti. Sveta, v ktorom je rola ženy vysoko komplexná. Firuzi premýšľa o pojme tradície, o zahaľovaní, o vlasoch…. K tomu hovorí: „V mojej krajine sú roly pohlaví vo všetkých vrstvách spoločnosti chúlostivá téma. Môžem potom ja v mojej práci odcloniť skutočnosť, že som žena? Tieto otázky sú také prítomné, až mám niekedy strach, že som "nútená" myslieť ako žena, vytvárať diela, ktoré sa týkajú len žien.“

Táto výstava prezentuje štyri série od Maryam Firuzi. Štyri fotografické eseje, ktoré nechajú pred nami defilovať celú škálu jej diela aj jej požiadavky, avšak tiež jej tvorivú silu a mnohostrannosť. Portréty s nabitou atmosférou, inscenované zábery v starostlivo naaranžovaných kulisách, prekrývanie obrazov, zátišia… Firuzi sa ničoho nevzdáva a používa všetky výrazové prostriedky na to, aby zreteľne objasnila svoje posolstvo.

Formulácia, v ktorej sa krížia všetky predstavy o „klasickej“ fotografii s odvážnou, koncepčne založenou a občas dokonca neslýchanou víziou. Ako samotná Firuzi hovorí: „Na pojmy a témy, po ktorých pátram v mojej práci, sa pozerám očami dievčaťa, ktoré kladie svojej učiteľke zakázanú otázku.“ A táto otázka ju spája s nádejou, že môže spôsobiť trhliny v múroch, ktoré sa týčia medzi kultúrami a ľuďmi jej domoviny.

Vstupné: 3€

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

Siesta v galérii: V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine

Ne 21.7.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Na ceste s mamou

Ut 2.7.2024 / GMB - Mirbachov palác

TIP

Slúžka

Ut 30.7.2024 / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter

TIP

Chiméra

Kino Lúky / Kino Film Europe / Ki...

TIP