výstava
Ľudstvo
Slovenskí, ukrajinskí a medzinárodní umelci a umelkyne sa v dielach, z ktorých mnohé vytvorili priamo pre výstavu, vyrovnávajú s novou realitou, ktorá je pre európsku spoločnosť šokom. Putinova agresia na Ukrajine spôsobila, že mier, ktorý sme predtým považovali za automatický stav, je opäť primárnym cieľom ľudského snaženia.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
25.09.2022 17:00, Ne

Umelci a umelkyne sa snažia nájsť odpovede na otázky, ako vojna mení našu spoločnosť a ako si zachovať nádej.

Názov výstavy Ľudstvo odkazuje na knihu holandského historika Rutgera Bregmana (Humankind, v slovenčine vyšla s názvom Ľudstvo).

Autor v nej spochybňuje skeptickú predstavu, že história ľudstva je plná konkurenčných bojov a zameriava sa naopak na príklady pozitívnych stratégií prežitia: spoluprácu, dobrosrdečnosť, schopnosť zdieľať a učiť sa. Autor v knihe konštatuje: „Každý dobrý skutok je ako kameň hodený do rybníka, okolo ktorého sa tvoria vlny. Dobrosrdečnosť je rovnako nákazlivá ako mor.“ Na podobnom princípe je vystavaná aj samotná výstava.

Vojna ukázala to najhoršie, ale aj najlepšie z ľudských vlastností. Množstvo ľudí sa zapojilo do nezištnej pomoci neznámym ľuďom v núdzi, no objavuje sa aj únava a nepriateľské nálady. Na jednej strane umelci a umelkyne vo vystavených dielach kritizujú agresiu a vyrovnávajú sa so šokom z vojny. Na druhej strane sa zameriavajú na stratégie, ktoré dokážu v týchto ťažkých časoch pomôcť. Umelci a umelkyne, ich spolupracovníci, spolupracovníčky a tiež deti na úteku tematizujú vo svojich dielach mier, slobodu, a solidaritu.

---

vystavujúci: Radovan Čerevka, Lucia Dovičáková, Liubov Holubkyna, Oto Hudec, Kinder Album, Mykola Kovalenko, Daniela Krajčová, Marcel Mališ, Milan Mikuláštík, Kvet Nguyen, Fernanda Ortiz, Jozef Pilát, Kasha Potrohosh, Sestry Feldman, Ivana Šáteková, Ján Triaška, Olja Triaška Stefanović a deti z Ukrajiny

kurátorky: Lenka Kukurová, Nina Vidovencová

 

Odporúčame

Bratislava Burlesque Show

12.10.2023 - 10.11.2023 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Trh - Piac - Markt

30.9.2023 - 30.12.2023 / Stará tržnica

TIP

Ventolin (CZ)

Št 12.10.2023 / Šafko Klub

TIP