výstava
Kika Tomaňa - Pod šťastnou hviezdou
Vstúpte do podmanivého sveta Kiky Tomaňa, umelkyne, ktorej tvorivá cesta sa odvíja naprieč oblasťami maľby, tapisérie a mäkkého sochárstva.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
14.09.2023 18:00, Št

Umelecké vzdelanie Kika Tomaňa začalo na renomovanej Strednej umeleckopriemyselnej škole Josefa Vydru v Bratislave, kde sa pod vedením Anny Bohatovej zdokonaľovala v remesle ručného spracovania textilu. Toto formatívne obdobie položilo základ jej fascinácii textíliami a jej potenciálom ako média pre umelecké vyjadrenie.

Vo svojom umeleckom vývoji sa Tomaňa vydala na transformačnú cestu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2015 až 2022 sa ponorila do Katedry textilného dizajnu, pričom pôsobila v inšpiratívnom Ateliéri textilného dizajnu pod vedením doc. Blanky Cepkovej. Toto akademické prostredie poskytlo Kika Tomaňa úrodnú pôdu na objavovanie svojej kreativity a posúvanie hraníc textilného umenia.

Tomaninu výtvarnú všestrannosť ešte prehĺbila interná stáž na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Na Katedre grafiky a iných médií sa v rámci Ateliéru voľnej a farebnej grafiky pod vedením doc. Vojtecha Kolenčika, skúmala prienik rôznych umeleckých disciplín a pestovala svoj multidimenzionálny prístup k tvorivosti.

Tomaňa, žijúca v Seredi, čerpá inšpiráciu zo svojho okolia a prenáša ju do svojej umeleckej praxe. Jej diela rezonujú s jedinečnou zmesou maľby, tapisérie a mäkkého sochárstva. Každý kus je dôkazom jej majstrovskej remeselnej zručnosti a odrazom jej zložitého vzťahu k textilu.

S neochvejnou vášňou pre umenie Tomaňa neprestáva uchvacovať divákov svojimi sugestívnymi kreáciami. Prostredníctvom svojho inovatívneho použitia materiálov a horlivého umeleckého cítenia pozýva divákov, aby sa ponorili do sveta, kde sa farby, textúry a formy zbližujú, čo vyvoláva množstvo emócií a interpretácií.

Umelecká cesta Kiky Tomaňovej je cestou neustáleho skúmania a rastu, neustále sa vyvíjajúceho príbehu, ktorý ukazuje jej neobmedzenú predstavivosť a technické znalosti. Prostredníctvom svojich obrazov, tapisérií a mäkkých sôch nás pozýva zažiť silu a krásu textilného umenia v jeho nespočetných podobách.

Kurátor: Matúš Novosad

Odporúčame

Long Life Project / medzinárodný študentský projekt

23.11.2023 - 28.1.2024 / Galéria dizajnu Satelit

TIP

Hvězdy. Česká moderna zo súkromných zbierok

15.9.2023 - 17.12.2023 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Stepne

Kino Kultúrka Stupava / Artkino Za zrkadlom

TIP

Napoleon

Cinema City Eurovea / Cinema City ...

TIP