Organické tvary prinášajú elementy biológie a prírody, čím podnecujú vnímanie času a priestoru ako miesta neustále sa meniacich procesov.
Hoci sa tvorba českého vizuálneho umelca neustále vyvíja, jeho autorský rukopis je rozpoznateľný na prvý pohľad. Výrazné farebné spektrá v kombinácii s tvaroslovím vychádzajúcim z geometrického základu vedú k výsledkom, ktoré pôsobia zároveň organicky mäkko a digitálne precízne. Mnohé sa odohráva medzi plochou a priestorom, respektíve medzi ilúziou a skutočnosťou. Všetko je statické a dynamické zároveň. Kalábova tvorba šikovne balansuje medzi maľbou a maliarskymi inštaláciami, ktoré prirodzene prekračujú hranice plochy plátien (miestami aj stien) a stávajú sa suverénnymi maliarskymi objektmi. Voľnosť tvarov, formálna redukcia, farebná gradácia a kontrasty vťahujú do hry optických ilúzií a biologických transformácií.
Kurátor: Michal Stolárik
Jan Kaláb (1978, Praha) absolvoval štúdium na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe (ateliér architektúry Evy Jiřičnej a neskôr ateliér sochy Jiřího Beránka) a na Akadémii výtvarných umení v Prahe (ateliér kresby Jitky Svobodovej). Jeho tvorba stavia na základoch streetartu a graffiti, ktorým sa venuje už tri dekády. V roku 2006 bol jedným zo spoluzakladateľov spolku Trafačka – dnešnej Trafo Gallery v Prahe. Jeho diela boli prezentované na mnohých samostatných a skupinových výstavách v Európe, Amerike či Ázii a nachádzajú sa v domácich a medzinárodných súkromných a štátnych zbierkach, ako napr. National Czech & Slovak Museum & Library v Cedar Rapids (USA), Museu Nacional de Belas Artes v Riu de Janeiro (Brazília), DEJI Art Museum (Čína) a Osan Museum of Art (Južná Kórea) či v súkromných zbierkach značiek Dior a Tiffany.