Symbolizuje nádej, že odkaz, hoci nie je okamžite nájdený, nakoniec dorazí k prijímateľovi. Spoločná výstava maliarky Ivany Oroszovej a šperkára Davita Armenca predstavuje diela pôsobiace ako „správy“ zaslané z prítomnosti, putujúce cez oceán času a priestoru do neznámeho budúceho sveta.
Kurátorka: Martina Bábinová
Ivana Oroszová je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliéru maľby u Klaudie Kosziby. Vo svojich olejomaľbách reflektuje aktuálne celospoločenské problémy, environmentálne témy, zložité medziľudské vzťahy, konflikty a vážne udalosti rezonujúce v súčasnom svete. Jej figurálne maľby sú charakteristické realistickým prevedením s výraznou farebnosťou, balansovaním na hranici gýču s prvkami insitného umenia.
Oroszová vytvára figurálne obrazy bohaté na symboliku a sureálne prvky s veľkou dávkou nadsázky, ktoré prispievajú k budovaniu naratívnych vrstiev v jej dielach. Inšpiráciu niekedy čerpá z dejín umenia, pričom transformuje diela starých majstrov do súčasného kontextu a integruje známe sochárske diela do svojich kompozícií. Tým vytvára dialóg medzi minulosťou a prítomnosťou, prekračuje čas a priestor. Štylizované postavy umiestňuje do absurdných situácií v prírodných scenériách či do interiérov pripomínajúcich divadelné kulisy.
Hlavnými postavami, tak ako v jej predchádzajúcej tvorbe, sú ženy, nesúce autobiografické črty. Autorka však nerozpráva osobné, ale univerzálne príbehy. Jej maľby pôsobia ako zrkadlo súčasnosti, podávajú správu o zlomenom svete, odhaľujú zmarené sny a krehkosť ľudských osudov v dôsledku globálnych problémov. Zároveň naznačujú, že aj činy jednotlivcov môžu ovplyvniť tieto širšie okolnosti.
Davit Armenc vyštudoval maľbu na Akadémii umení v Jerevane a po magisterskom štúdiu pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdií sa postupne zameral na šperk, ktorý sa stal jeho hlavným tvorivým vyjadrením. Jeho tvorba sa vyznačuje experimentálnosťou, použitím vlastných výrobných techník a tradičných materiálov, pričom zúročuje svoje maliarske vzdelanie a zmysel pre detail.
V šperkoch predstavených na výstave sa objavujú motívy motýľov a kukiel, ktoré symbolizujú krehkosť procesu zmien a transformácie, ako aj nekonečný kolobeh života, kde jedna generácia odchádza a druhá nastupuje.
Obaja komunikujú prostredníctvom svojich diel rôznymi spôsobmi, kým Oroszová prináša expresívne olejomaľby plné príbehov, Armencove šperky hovoria tichým jazykom intimity.
utorok až piatok 14:00 – 18:30
---
Výstavný program Galérie Čin Čin v r. 2024 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia