výstava
Inge Morath - Pocta k 100.narodeninám (AT)
Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátori: Peter Schreiner, Brigitte Blueml-Kaindl
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
03.11.2023 16:00, Pi

Výstava prác fotoumelkyne Inge Morath zahŕňa úseky jej celoživotného diela. Počnúc prvými fotoprojektmi v raných 50. rokoch v Španielsku až po diela, ktoré produkovala v Spojených štátoch, kde žila od svadby s Arthurom Millerom, a skupinu umeleckých portrétov, ktorým sa venovala celý život. 

Inge Morath patrí k umelkyniam, ktoré pri rozsiahlych cestách zdokumentovali veľké kultúrne priestory, a ktoré vďaka svojmu intenzívnemu zaoberaniu sa ľuďmi vytvorili nadčasovo platné portréty. Pritom smeruje láskyplnú pozornosť rovnakou mierou na neznáme knihovníčky agentúry Magnum v New Yorku, ako aj na filmové hviezdy, akou bola napríklad Marilyn Monroe. Fotografuje veľkých umelcov 20. storočia, Pabla Nerudu, Arthura Millera alebo Pabla Picassa, v rovnako intímnych obrazoch ako neznámych mladých na ulici v Benátkach a tanečnice v malom bare v Španielsku.

Inge Morath je členkou fotoagentúry Magnum od samotného začiatku. Jej medzinárodná kariéra nachádza odraz v jej životnej ceste: jej rodina pochádza z mesta Slovenj Gradec v Slovinsku, narodí sa v roku 1923 v Grazi, po mladosti strávenej v rôznych európskych mestách zažije koniec druhej svetovej vojny v Berlíne, potom pracuje vo Viedni ako žurnalistka a výtvarná redaktorka spolu s fotografom Ernstom Haasom, v Paríži pracuje ako asistentka Henriho Cartier-Bressona a v roku 1962 – po sobáši s Arthurom Millerom – sa sťahuje do USA. Odtiaľ precestuje ako fotografka všetky kontinenty a zomiera v roku 2002 počas fotografickej práce o rakúsko-slovinskom pohraničnom regióne.

Od roku 1990 sa datuje intenzívna spolupráca salzburského Fotohof-u s Inge Morath, v priebehu ktorej bolo až do jej smrti vydaných deväť obrazových zväzkov a uskutočnených množstvo výstav. Tieto výstavy Fotohof dodnes ďalej medzinárodne prezentuje ako putovné výstavy.

V tomto roku (2023) by Inge Morath oslávila svoje sté narodeniny a Fotohof popri výstavách vo vlastných priestoroch usporiadal aj samostatné výstavy v Benátkach (Palazzo Grimani), v Cagliari (Palazzo di Città), v Monschau (Fotografie Forum der Städteregion Aachen), Caraglio (Fondazione Artea) a v Bratislave. Ako poctu k 100. narodeninám tejto slávnej rakúsko-americkej umelkyne vydala Rakúska pošta špeciálnu poštovú známku s jej portrétom.

Text: Kurt Kaindl

Vstup voľný

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

Zóna záujmu

T3 - kultúrny prostriedok / Kino Lumière

TIP

EnsembleSpectrum: James Tenney - Harmonic Space

Ne 30.6.2024 / Koncertná sieň Klarisky

TIP

Dokonalé dni

Kino Lúky / Kino Mladosť / Kino Lumière

TIP

Hortus Artis 2024

1.7.2024 - 8.9.2024 / Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská 1

TIP