výstava
cestovanie
Hľadáčikom do Severného Macedónska

Výstava fotografií macedónskeho fotografa Ljupča Ilievského zo Skopje.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorkou výstavy je Katarína Damjanovová z Mestského múzea v Lučenci.

Spoznajte kultúrne pamiatky, prírodu i život cez objektív popredného fotografa zo Severného Macedónska. Objavte túto blízku nepoznanú krajinu.

Ljupčo Ilievski je popredný macedónsky fotograf strednej generácie. Doposiaľ je jediným fotografom z Macedónska, ktorého fotografie megalitického observatória Kokino, boli zverejnené v srbskom vydaní exkluzívneho časopisu National Geographic s historicky vysokou úrovňou fotografickej zložky.
Narodil sa 30. júla 1955 v Prilepe. Fotografuje od roku 1980. V Macedónskom rozhlase a televízii pracuje ako kameraman.

Pri maľovaní svetlom, ako hovorí svojmu fotografovaniu, sa sústreďuje na navonok nedôležitým témam, ktorým sa venuje dlhodobo a s veľkým nasadením. Nezvyčajnú pozornosť venuje divadelnej fotografii, ktorá ho zaujíma vzrušujúcou hrou tieňov.

Najväčšou výzvou v jeho tvorbe je v posledných rokoch 4 000 rokov stará história. Megalitickému astronomickému observatóriu Kokina bola venovaná samostatný výstava. Ljupčo Ilievski je autorom nielen samostatných, ale i skupinových výstav. Niekoľkokrát získal ocenenie za svoje fotografie. O jeho nmnožstve umeleckých výtvoroch, kritici píšu, že „Ilievski vo svojich fotografiách fixuje tie najzaujímavejšie, najrelevantnejšie detaily, ktoré odrážajú celú filozofiu a psychológiu človeka, odrážajú celú jeho vnútornú drámu.“

Výstava je prístupná v centrálnej knižnici na Blumentálskej 10/a od 18. 11. 2021 do 31. 1. 2022 v čase výpožičných hodín:
pondelok, streda, štvrtok od 12.00 do 18.30
utorok a piatok od 10.00 do 15.30.

Odporúčame

Príroda vášho detstva

29.5.2022 - 2.10.2022 / Schaubmarov mlyn v Pezinku

TIP

Na vlnách swingu: Fats Jazz Band

So 27.8.2022 / Wine o Clock - vínna záhrada, Bardošova 1

TIP

Bullet Train

Kino Mier Modra / Amfiteáter Pezi...

TIP

O demokratoch - rozhovor o knihe

Pi 30.9.2022 / Múzeum Janka Jesenského

TIP