výstava
Gohar Dashti - Fragmenty spomienok (IR)
Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátori: Lois Lammerhuber, Florence Drouhet 
Táto akcia sa konala v minulosti

Gohar Dashti prišla na svet v Iráne, blízko hranice s Irakom, v tom roku, keď medzi oboma krajinami vypukla vojna, ktorá trvala do roku 1988 a roztrhla tisíce rodín, medzi inými aj rodinu Gohar Dashti. „Tento konflikt mal veľký vplyv na citový život mojej generácie,“ objasňuje fotografka a režisérka.

V sérii Today‘s Life and War zachytáva okamihy, ktoré ilustrujú rozpor: Život, ktorý ide ďalej napriek spustošeniu spôsobenému vojnou. „Na fiktívnom bojisku  ukazujem pár a jeho každodenný život: oni dvaja sú zárukou sily vytrvalosti, rozhodnosti a vôle prežiť.“ Sú to surrealistické scény, ktoré ukazujú tento pár napríklad vo vraku auta uprostred pustatiny, kde  na pozadí vidieť tank, alebo – s dramatickým zveličením – pri čítaní novín pred bunkrom.

 

Táto séria fotografií z roku 2008 priniesla Gohar Dashti medzinárodné uznanie a bola prezentovaná v početných múzeách. Od tejto práce, ktorá dodnes nestratila nič zo svojej sugestívnej sily, sa tvorivá metóda Dashti ďalej rozvíjala, ale aj jej štýl; ten je výtvarný a dokumentárny zároveň a neustále sa pokúša nazerať na veci novým pohľadom. O tom svedčia aj jej iné práce, ktoré sa dajú vidieť v La Gacilly a ktorých témou je vzťah človeka k jeho životnému prostrediu. Dashti k tomu hovorí: „Ľudia sú pominuteľní, oproti tomu príroda je trvalá. Bude ešte stále tu, hoci my všetci už dávno zmizneme.“

Celkovo predstavujeme päť sérií, základom ktorých je zakaždým vlastný koncept, múdre a subtílne diela, ktoré využívajú geografiu ako naratívny prostriedok, aby rozprávali o vzťahu ľudí k svetu, v ktorom žijú. Ako napríklad v sérii Land/s, v ktorej sú fotografie použité ako objekty, ktoré sú zárukou duchovného spojenia človeka s prírodou a túžby, s ktorou sa človek stretáva s prírodou.

Jednu z týchto sérií, Near and Far, predstavujeme exkluzívne. Vznikla v spolupráci s iránskym umelcom Hamedom Noori, ide o fotografický kaleidoskop inšpirovaný islamskou architektúrou, islamskou krajinou a islamskými umeniami. Projekt, ktorý spája západnú tradíciu fotografie prírody s perzským použitím perspektívy a geometrie. Vizuálny dialóg kultúr.

Vstupné: 3€

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

Bratislava Tango Festival

26.9.2024 - 29.9.2024 / Bratislava

TIP

Na srdci mi hraj!

Pi 9.8.2024 / Amfiteáter Trnava, Halenárska 20.

TIP

Národ veľrýb

Ut 25.6.2024 / Kino Lúky

TIP

Vltava (CZ) & Terrible 2s

Pi 19.7.2024 / Pink Whale

TIP