výstava
František Matoušek aka Francis de Nim: Jeans store

White & Weiss Gallery pripravila na záver roka výstavu českého autora Františka Matouška pod názvom Jeans Store.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátor: Radek Wohlmuth


František Matoušek aka Francis de Nim patrí medzi tých zásadných českých umelcov, ktorých spoľahlivým poznávacím znamením a do značnej miery synonymom tvorby sa stala ich unikátna technika. V Matouškovom prípade ide o kombinovanú prácu s džínsovinou. Výstava Jeans Store je autorovou prvou sólo prezentáciou na Slovensku a koncepčne ju pripravil významný český kurátor Radek Wohlmuth. 

Názov výstavy Jeans Store vyjadruje prozaický fakt, že umenie (rovnako ako napríklad móda) je tovar, ale zároveň môže byť aj znamením určitého spoločenského statusu a prostriedkom sebavyjadrenia. Prítomná je však aj „idealistická“ stránka veci, teda skutočnosť, že džínsy boli minimálne od roku 1955 symbolom revolty, slobody a nezávislosti. Pre Františka Matouška je v hre ešte tretia skutočnosť, totiž že v jeho mladosti bol obchod, kde by sa predávali len džínsy, úplná utópia, ktorá je však – ako dnes už dobre vieme – relatívna. A práve táto životná relativita je ďalšou správou ukrytou v jeho obrazoch.

Vzhľadom k tomu, že sa ide o prvú výstavu Františka Matouška na Slovensku, jej záber je širší, ako je u neho obvyklé, a zahŕňa celé posledné desaťročie. Vďaka tomu môžeme sledovať, ako sa premieňal jeho rukopis, formáty aj témy.

František Matoušek narodil roku 1967 v Boskoviciach. V rokoch 1993 až 1999 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe v ateliéri Jiřího Davida, kde od roku 1996 začal používať džínsovinu. Je zakladajúcim členom umeleckej skupiny Luxsus (1995 – 1998), združujúcou umelcov z Davidovho ateliéru. Matoušek sa od začiatku profiloval ako autor s vyhranenou vnútornou citlivosťou voči komerčnému a ideologickému dobovému braku. Je zastúpený v NG Praha, v súkromných domácich i zahraničných zbierkach.

---------

Individuálna návšteva je možná po telefonickom dohovore.


Odporúčame

Modré Hory

Pi 27.5.2022 / Pink Whale

TIP

Meowlau x Val + Törzs

So 21.5.2022 / .klub pod lampou

TIP

Mulholland Drive

Kino Nostalgia / Kino Lumière / Kino Mladosť

TIP

New York City Night Show

Št 16.6.2022 / Red Cat Cabaret Club

TIP