výstava
Fossora
Výstava nás už samotným názvom pozýva uvažovať nanovo o tejto téme, avšak namiesto negatívnych prognóz budúcnosti nás vedie do histórie – privádza nás do stálej expozície s názvom Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo v Mirbachovom paláci GMB, v ktorej je prítomnosť prírody neprehliadnuteľná.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
27.09.2023 18:00, St

Samotný názov je pritom prebratý z albumu speváčky Björk z roku 2022. Ide o novotvar pochádzajúci z latinského slova „fossore“, teda kopáč (anglicky „a workman in a mine, a digger“). Björk tomuto slovu dáva feminizujúci podtón, transformuje ho a zbavuje maskulínnych asociácií. Ako uvádza samotná speváčka, „v skratke to znamená tá, ktorá kope (do zeme)“.

Pre výstavu v Galérii mesta Bratislavy slúži slovo fossora ako konceptuálny rámec – zastupuje súčasné volanie po obnove vzťahu ľudí a prírody. Prostredníctvom dvanástich umelcov a umelkýň vstupuje kurátorský výber do stálej expozície stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva a otvára spomínanú tému v dialógu medzi minulosťou a prítomnosťou.

V tomto plodnom rozhovore je možné sledovať nielen premenu umeleckých prístupov vo vzťahu k prírodným motívom v tvorbe súčasných autoriek a autorov, ale v druhom pláne aj politické, sociologické či environmentálne kontexty vývoja našej spoločnosti.

Samotné autorky*ov spája napríklad snaha o zdôraznenie imaginácie, intimity, telesnosti či zmyslovosti, tematizovanie ženskej identity cez prírodnú symboliku, projektovanie mentálnych aktivít do prírodného motívu či záujem o materialitu a biomorfizované tvaroslovie. Ich uvažovaniu je zároveň vlastné odmietnutie romantizujúceho konceptu prírody a idealizmu v prospech novej citlivosti a prirodzenej empatie k mimoľudskej sfére.

Autori*ky: Katarína Bajkayová, Šimon Chovan, András Cséfalvay, Katarína Hrušková, Jaroslav Kyša, Paula Malinowska, Lucie Svoboda Mičíková, Svätopluk Mikyta, Lucia Papčová, Rastislav Sedlačík, Denisa Slavkovská, Adam Šakový

Vstupné: základné 6€ / zľavnené 3€

Viac o expozícíi

Odporúčame

Karol Plicka - Album k 10. výročiu Matice Slovenskej v Čadci

2.11.2023 - 30.6.2024 / Stredoeurópsky dom fotografie

TIP

Brekeke Market

So 22.6.2024 / Trhovisko Žilinská / Possonium Café

TIP

Perugino - večná renesancia

Kino Nostalgia / Kino Kultúrka St...

TIP

Koniec + Chora Sfakion (CZ) + Krstní otcovia

Št 18.7.2024 / Koncerty na Garážach

TIP