výstava
Fatimah Hossaini - Za závojom (AF)
Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátori: Lois Lammerhuber, Václav Macek
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
02.11.2023 16:30, Št

Fatimah Hossaini, 30-ročná afganská umelkyňa, fotografka, kurátorka a vystavovateľka, pochádza z Teheránu v Iráne. Do svojej tvorby prináša jedinečnú kombináciu umeleckej excelentnosti a obhajoby práv, vďaka čomu je uznávaná nielen na národnej, ale i medzinárodnej úrovni. Fatimah získala titul Bachelor of Arts v odbore fotografia na Teheránskej univerzite, ktorým si doplnila svoje predchádzajúce štúdium v odbore priemyselného inžinierstva. Pod jej rôznorodú kariéru sa podpísal hlboký záväzok voči sociálnym témam v pozícii aktivistky za práva utečencov a oddanej obhajkyne práv afganských žien.

Ako zakladateľka umeleckej organizácie Mastooraat a laureátka prestížnej medzinárodnej ceny Hypatia sa Fatimah Hossaini etablovala na globálnej umeleckej scéne. Jej umeleckú cestu charakterizuje rozprávanie silných príbehov, ktoré sa hĺbkovo venujú komplexným témam identity a ženskosti v afganskom kontexte. Jej diela vyžarujú živé farby a vášnivý výraz, jej výnimočnosť však spočíva najmä v inscenovanej fotografii, ktorá je charakteristickým znakom jej tvorby. Fatimine umelecké diela si našli svoje miesto na medzinárodnej scéne a boli vystavované na skupinových výstavách a umeleckých festivaloch po celom svete, od New Yorku až po Južnú Kóreu, Rakúsko, Indiu atď. Jej práce sa objavili aj na stránkach domácich aj medzinárodných periodík.

V dôsledku udalostí, ktoré vyvolala jej neochvejná oddanosť k jej rodnej krajine, Fatimah Hossaini v auguste 2021 otvorila novú kapitolu svojho života. Po nástupe Talibanu k moci v Afganistane urobila ťažké rozhodnutie a opustila svoj domov. V súčasnosti žije v exile v Paríži vo Francúzsku, kde pokračuje vo svojej neúnavnej práci ako obhajkyňa práv a silnejšieho postavenia afganských žien. Vďaka svojim skúsenostiam afganskej utečenky umocneným jej umeleckými zručnosťami sa stala kľúčovou postavou pri zvyšovaní povedomia o výzvach, ktorým čelia jej krajania. Ako uznanie jej záväzku pri podnecovaní zmien ju Fórum žien vymenovalo v roku 2022 za jednu z mladých veľvyslankýň nových talentov, čo je dôkazom jej pretrvávajúcej oddanosti voči humanitárnym témam.

Vstup voľný

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

Giovanni Segantini

6.6.2024 - 22.9.2024 / Bratislavský hrad

TIP

Chiméra

Kino Lúky / Kino Film Europe / Ki...

TIP

Mad Max a Dóm hromu

St 26.6.2024 / Kino Lumière

TIP

Sean Shibe (GB)

Ut 23.7.2024 / Ponton, Tyršovo nábrežie

TIP