výstava
Eva Olexíková / Odtlačok nekonečna

Ústredie ľudovej umeleckej výroby prináša do výstavného priestoru Dizajn štúdia ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave novú autorskú výstavu pod názvom Odtlačok nekonečna, ktorá ponúka ukážku produkcie odevnej dizajnérky Evy Olexíkovej.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorka: Danica Lovišková

Tvorivé teritórium Evy Olexíkovej je veľmi široké. Siaha od odevného, textilného a grafického dizajnu cez maľbu, kresbu až po fotografiu. Autorka vždy uprednostňovala všetko prírodné a prirodzené a taká je aj jej tvorba. Jej kreácie sa vyznačujú invenčnosťou, zaujímavým vrstvením najmä prírodných materiálov (hodváb, vlna, ľan), citlivou voľbou štruktúr, dezénov, originálnou siluetou a rafinovanosťou strihov. Cez nánosy príťažlivých farieb, tvarov, mikro a makro častíc zaznamenáva stopy svojich myšlienok a predstáv, premenlivosť a nádheru nášho pozemského sveta – a v tom spočíva jedinečnosť a krása jej umeleckej výpovede.

Autorská výstava odevnej dizajnérky Evy Olexíkovej ponúka prehľad jej odevnej a textilnej tvorby. Súčasťou výstavy je napríklad kolekcia odevov s uplatnením modrotlačovej technológie, ktorej sa autorka venuje už od roku 1994. Ďalším mimoriadne originálnym a ojedinelým autorským výstupom je vytvorenie textilnej kolekcie s plošným aj reliéfnym dezénom v Braillovom písme. Nejde však o samoúčelný ornament. Sú v ňom zašifrované texty, okrem iného i úryvky ľudovej slovesnosti, tak aby bol písmový dezén čitateľný hmatom. Táto výnimočná myšlienka umožní slabozrakým a nevidiacim ľuďom rozšíriť a obohatiť si svoje vnímanie a prežívanie sveta

Odporúčame

Tintoretto: Rebel v Benátkach

Ut 23.6.2020 / Kino Mier Modra

TIP

Cestovateľské kino: Kuba

Ut 21.7.2020 / Dunaj˜

TIP

25 km/h

7.6.2020 - 9.6.2020 / Kino Lumière

TIP

Semblant

Pi 25.9.2020 / Randal Club

TIP