Ak chcete vidieť unikátne zbierkové predmety z 13. - 18. storočia a dozvedieť sa čo sa rozbilo v prešporských domácnostiach, pozrite si spoločnú výstavu Múzea mesta Bratislavy, Mestské ústavu ochrany pamiatok a Archaia Brno v Starej Radnici.
Archeologické výskumy v historickom jadre Bratislavy realizované od 70. rokov 20. storočia priniesli nielen nové poznatky o jeho vývoji od 12. storočia, ale aj množstvo dokladov hmotnej kultúry. Menej doceňovanou zložkou bývajú nálezy sklených výrobkov.
Táto kategória predstavuje len veľmi malé percento z archeologických nálezov v porovnaní s výrobkami z keramiky či kovov pričom má značnú výpovednú hodnotu. Sklo patrilo až do druhej polovice 15. storočia k luxusnému tovaru, ktorý bol dostupný len úzkej skupine bohatých mešťanov či šľachty. Jeho nálezy sú v prvom rade dokladom prosperity regiónu, stabilnej politickej situácie, rozkvetu obchodných kontaktov ako aj kultúrnej vyspelosti jeho užívateľov – zákazníkov.
Výstava zachytáva nálezy skla na území Bratislavy od 12. storočia. V najstaršom sledovanom horizonte sú prezentované drobné sklené predmety, prstienky a koráliky. Sklené nádoby sa objavujú v našom prostredí od 13. storočia a až do začiatku 15. storočia boli dovážané predovšetkým z Apeninského polostrova.
V 15. storočí je viditeľný rozmach domáceho uhorského sklárstva, no naďalej sa stretávame aj s dovozom luxusného skla z Benátok, od polovice 16. storočia aj z nemeckých sklární. Od polovice 16. do prvých desaťročí 17. storočia sa v Bratislave používalo sklo vyrábané v renesančnom štýle. Rozmach v používaní skla vyrábaného už v barokovom štýle nastal v posledných desaťročiach 17. storočia. Na výstave uvidíte niektoré vyššie spomínané skupiny zbierkových predmetov.
K výstave sú pripravované sprievodné podujatia – odborné lektorské výklady.