výstava
Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby
Výstava vychádza z textu pre knihu o obkladoch a dlažbách, ktorú vydalo OZ Čierne diery v roku 2023. Na výstave v MMB budú fotografie bratislavských obkladov a dlažieb od fotografa Štefana Cipára párované s príkladmi diel z bohatých zbierok múzea.
Dátum vernisáže:
30.05.2024 18:00, Št
31.05.2024, Pi - 13.10.2024, Ne

Kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných prírodných materiálov ako korytnačina či polodrahokamy a ich spracovania inými materiálmi a technológiami, napríklad sklom či povrchovou úpravou keramiky.

Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť.

Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník ako priehradkový email cloisonné, marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín.

Vďaka spolupráci s Prírodovedným múzeom SNM bude výstava obohatená o ukážky pozoruhodných minerálov, nerastov a živočíchov. 

 

Výstava prepája históriu bratislavských dlažieb a obkladov z knižného bestselleru združenia Čierne diery a predmety v zbierkach Múzea mesta Bratislavy.

Nejde však o ďalšie dlaždice, ale o nápodoby luxusných materiálov. Výskum bratislavských dlažieb sa tak prepojí s ďalšími artefaktmi v interiéroch, ktoré imitovali napríklad korytnačinu, polodrahokamy či techniky úpravy skla a keramiky.

Výstava vychádza z výskumu dvojice Julia Itin a Štefan Cipár, ktorým sa podarilo dostať do niekoľkých stoviek domov v širšom centre mesta. Viac než tri roky hľadali exempláre obkladov a dlažieb datované od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia v lokalitách ako Staré Mesto, Palisády, Obchodná ulica, Hlavná stanica, Blumentál, ale aj Rača alebo Vajnory.

Kurátorka výstavy Jana Švantnerová „spárovala“ nálezy dlaždíc s dielami v zbierkach Múzea mesta Bratislavy. Kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných materiálov alebo techník.

Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť. Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník a materiálov ako priehradkový email cloisonné, marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín.

Vďaka spolupráci so SNM – Prírodovedným múzeom bude výstava obohatená o ukážky pozoruhodných minerálov, nerastov a živočíchov. 

Kurátorská koncepcia: PhDr. Jana Švantnerová, PhD.

Viac o knihe Mozaika Bratislavy - Skryté dlažby a obklady

Odporúčame

Ťažký rok

13.6.2024 - 18.6.2024 / Kino Lumière

TIP

Broadway & West End meet Jazz

Pi 6.9.2024 / Námestie pred Pradiarňou 1900, Páričkova ulica

TIP

Komentované prehliadky budovy YMCA

Št 15.8.2024 / YMCA

TIP

Spiaci účet

Ne 16.6.2024 / Kino Lumière

TIP