Kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných prírodných materiálov ako korytnačina či polodrahokamy a ich spracovania inými materiálmi a technológiami, napríklad sklom či povrchovou úpravou keramiky.
Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť.
Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník ako priehradkový email cloisonné, marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín.
Vďaka spolupráci s Prírodovedným múzeom SNM bude výstava obohatená o ukážky pozoruhodných minerálov, nerastov a živočíchov.
Výstava prepája históriu bratislavských dlažieb a obkladov z knižného bestselleru združenia Čierne diery a predmety v zbierkach Múzea mesta Bratislavy.
Nejde však o ďalšie dlaždice, ale o nápodoby luxusných materiálov. Výskum bratislavských dlažieb sa tak prepojí s ďalšími artefaktmi v interiéroch, ktoré imitovali napríklad korytnačinu, polodrahokamy či techniky úpravy skla a keramiky.
Výstava vychádza z výskumu dvojice Julia Itin a Štefan Cipár, ktorým sa podarilo dostať do niekoľkých stoviek domov v širšom centre mesta. Viac než tri roky hľadali exempláre obkladov a dlažieb datované od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia v lokalitách ako Staré Mesto, Palisády, Obchodná ulica, Hlavná stanica, Blumentál, ale aj Rača alebo Vajnory.
Kurátorka výstavy Jana Švantnerová „spárovala“ nálezy dlaždíc s dielami v zbierkach Múzea mesta Bratislavy. Kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných materiálov alebo techník.
Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť. Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník a materiálov ako priehradkový email cloisonné, marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín.
Vďaka spolupráci so SNM – Prírodovedným múzeom bude výstava obohatená o ukážky pozoruhodných minerálov, nerastov a živočíchov.
Kurátorská koncepcia: PhDr. Jana Švantnerová, PhD.