výstava
Bratislavský disent - V sieti Štátnej bezpečnosti
Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátorka: Ľudmila Pastierová
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
07.11.2023 16:00, Ut

Históriu odporu proti komunistickému režimu v období normalizácie (1969 – 1989) písali stovky odvážnych osobností, ktoré sa nebáli vystúpiť otvorene a verejne proti zdanlivo všemocnému režimu. Príbehy mnohých je možné rekonštruovať aj vďaka materiálom z bývalých spravodajských a bezpečnostných zložiek. Tie nám zároveň ukazujú neraz obludnú perzekučnú mašinériu a represívne metódy režimu, ktorými si vynucoval od občanov poslušnosť a ktoré mu pomáhali ovládať a kontrolovať obyvateľstvo viac než štyridsať rokov. 

Odpor proti komunistickému režimu na Slovensku v období normalizácie prejavovalo viacero skupín a osobností. Historiografa už spracovala základné fakty o tomto zápase: vieme identifikovať hlavné prúdy slovenského disentu, akými boli skrytá cirkev, občiansky disent, ochranárske hnutie či ochrancovia práv maďarskej menšiny; poznáme hlavné protirežimové aktivity, akými boli vydávanie samizdatov, náboženské púte, Sviečková manifestácia, petičné akcie za náboženskú slobodu či prepustenie politických väzňov, zápas ochranárov za záchranu historických pamiatok či lepšie životné prostredie. 

Dostupné sú dokumenty Charty 77 bojujúcej za dodržiavanie ľudských práv, máme informácie o kultúrnych happeningoch a prezentáciách umelcov stojacich mimo štruktúr povolených režimom. V nemalej miere poznáme aj životné príbehy ľudí, ktorí sa dokázali postaviť režimu a viedli aktivity slovenského disentu. Pri podrobnejšom spracovaní témy však z hlbín archívov a spomienok aktérov vystupujú aj nové príbehy a ich doteraz málo známi hrdinovia, ktorí si za svoje postoje zaslúžia rešpekt a uznanie spoločnosti a ktorých mapovanie je jedným z dlhov slovenskej ponovembrovej historiografie.

Ústav pamäti národa na vystavených paneloch približuje niektorých aktérov bratislavského disentu z prostredia kultúry, výtvarného umenia, tvorcov performancií, alternatívnej hudby, divadla a kresťanského disentu. Výber fotografií je vytvorený z dokumentov Štátnej bezpečnosti uložených v Archíve Ústavu pamäti národa alebo priamo z osobných archívov disidentov. 

Vstup voľný

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

Roya London Ballet: Labutie jazero

Po 25.11.2024 / NTC

TIP

MyBeat Clubbing: 360

So 22.6.2024 / Šafko Klub

TIP

Víno pod hviezdami 2024

2.8.2024 - 3.8.2024 / Vinohrady Pezinok

TIP

Národ veľrýb

Ut 25.6.2024 / Kino Lúky

TIP