„Prvý úctyhodný strom, ktorý som odfotila, bol tis na cintoríne neďaleko Londýna v roku 1999.
Bola som ním vtedy natoľko ohromená, že tieto drevené obry sú súčasťou môjho diela už viac než 20 rokov.“
Aby strom upútal pozornosť Beth Moon, musí byť nezvyčajne veľký, výnimočne starý alebo musí mať za sebou pozoruhodný príbeh. Táto uznávaná americká fotografka, ktorá svoje práce vystavovala na vyše 70 výstavách po celom svete, neustále študuje historické knihy, botanické traktáty a spravodajské články, v ktorých hľadá objekty hodné jej objektívu. Nehovoriac o rozhovoroch s cestovateľmi, nech ich už stretne kdekoľvek, v nádeji, že objaví vzácny, zabudnutý drahokam.
V priebehu rokov ju tento projekt zaviedol do krajín po celom svete, hľadajúc lesné obry, ktoré považuje za také fascinujúce: do USA, Európy, Ázie, Stredného východu či Afriky. Beth Moon však nezaujímajú lesné celebrity. Väčšina stromov, ktoré fotografuje, sa nachádza uprostred ničoho, bez akýchkoľvek nápisov alebo štítkov, ktoré by rozprávali ich príbehy. Prežili vďaka izolácii či prítomnosti chráneného územia alebo prírodnej rezervácie. Ide o jedinečné, pozoruhodné exempláre.
To je aj prípad sokotského dračieho stromu, pôvodom z jemenského polostrova. Je známy aj ako „strom s dračou krvou“ vďaka farbe miazgy, ktorá sa používa v tradičnej medicíne. Alebo borovice štetinovej v Kalifornii, ktorej niektoré exempláre sú staršie ako 4 000 rokov.
Keď hľadíme na tieto siluety, ktoré si môžeme predstaviť pri pozorovaní východu slnka nad oveľa mladším svetom, fotografka odhaľuje takpovediac ich nesmrteľnosť. Vďaka tomu si jej publikum uvedomí prvotné spojenie medzi našou planétou a týmito starobylými stromami.
Vstupné: 3€
Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2024. Pozrite si kompletný program festivalu.