výstava
About Fairies, Gods and Goddesses

About Fairies, Gods and Goddesses je názov novej výstavy, ktorú si môžete pozrieť v Galérii NBS, vo vstupných priestoroch jej bratislavského ústredia. Jedná sa o v poradí už siedmu výstavu usporiadanú v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorka: Miroslava Urbanová

Mýty a rozprávky, ich ikonické hlavné postavy a strhujúce príbehy boli a sú východiskom pre nespočetné prerozprávania a aktualizácie prostredníctvom rôznych umeleckých foriem. Aj keď pochádzajú z rôznych kultúrnych okruhov a hrajú rozličnú rolu v kolektívnej imaginácii spoločností, vedia akcentovať témy, emócie a obrazy, ku ktorým sa umelci a umelkyne zámerne vracajú.

Môžu tak robiť nielen v pozitívnom duchu, ale aj kritickým spôsobom. Ten druhý je charakteristický predovšetkým reevaluáciou vybraných naratívov. V rámci rozprávačskej skratky v nich totiž môže dochádzať k produkcii istých stereotypov, závislých na historickom kontexte ich vzniku, vtedajších hodnôt.

Pre predstavené umelkyne sa mýty a rozprávky stávajú živým materiálom, ktorý spracúvajú v rozličných médiách príznačných pre ich autorský program a pre ich estetické cítenie.

Pozrite si virtuálnu prehliadku výstavy


 

Odporúčame

BRaK: warm-up w. Lana Bastašić / Blanch

Št 1.6.2023 / Rómerov dom

TIP

Singularch: TAKK (ES) | benkobenkova (SK)

St 31.5.2023 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

T3xEThno: Decolonize Your Mind Society (HU) + Shakali (FIN)

Št 15.6.2023 / T3 - kultúrny prostriedok

TIP