výstava
About Fairies, Gods and Goddesses

About Fairies, Gods and Goddesses je názov novej výstavy, ktorú si môžete pozrieť v Galérii NBS, vo vstupných priestoroch jej bratislavského ústredia. Jedná sa o v poradí už siedmu výstavu usporiadanú v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorka: Miroslava Urbanová

Mýty a rozprávky, ich ikonické hlavné postavy a strhujúce príbehy boli a sú východiskom pre nespočetné prerozprávania a aktualizácie prostredníctvom rôznych umeleckých foriem. Aj keď pochádzajú z rôznych kultúrnych okruhov a hrajú rozličnú rolu v kolektívnej imaginácii spoločností, vedia akcentovať témy, emócie a obrazy, ku ktorým sa umelci a umelkyne zámerne vracajú.

Môžu tak robiť nielen v pozitívnom duchu, ale aj kritickým spôsobom. Ten druhý je charakteristický predovšetkým reevaluáciou vybraných naratívov. V rámci rozprávačskej skratky v nich totiž môže dochádzať k produkcii istých stereotypov, závislých na historickom kontexte ich vzniku, vtedajších hodnôt.

Pre predstavené umelkyne sa mýty a rozprávky stávajú živým materiálom, ktorý spracúvajú v rozličných médiách príznačných pre ich autorský program a pre ich estetické cítenie.

Pozrite si virtuálnu prehliadku výstavy


 

Odporúčame

Davová psychóza

Galéria Slovenskej výtvarnej ún...

TIP

Tolstoys + Darjeeling (DE)

So 28.5.2022 / Nová Cvernovka

TIP

Sziget 2022

10.8.2022 - 15.8.2022 / Óbudai-sziget, Budapest

TIP

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Št 16.6.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP