vážna hudba
Viva Musica! Simona Šaturová: Nocturno
Atmosféra večera a noci, nehybnosť nočnej oblohy, zasnený obraz nočnej krajiny, či prechod človeka medzi bdením a snom, boli vždy fascinujúcou inšpiráciou pre umelcov. Svetom nocturna a hudobnou prechádzkou nočnou krajinou nás v rámci koncertu prevedú dvaja výnimoční umelci – slovenská sopranistka Simona Šaturová a český klavirista Marek Kozák.
Táto akcia sa konala v minulosti

Simona Šaturová patrí k stáliciam opernej scény. Spolupracovala s viacerými významnými orchestrami a dirigentmi (Wiener Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Bamberger Symphoniker a ď.) a pravidelne účinkuje na operných scénach vo Viedni, Drážďanoch či v Bruseli. Svoj hlas nedávno prepožičala herečke Barbare Ronchi vo výpravnom historickom filme Il Boemo o najslávnejšom českom opernom skladateľovi 18. storočia, Josefovi Myslivečkovi, ktorý bol ocenený šiestimi Českými levmi.

Klavirista Marek Kozák je zase predstaviteľom nastupujúcej generácie mladých umelcov. S jeho menom sa spája výnimočná muzikalita, vynikajúca klavírna technika, zmysel pre proporciu a v neposlednom rade obdivuhodná pokora k notovému zápisu.

Ich spoločný koncert na festivale Viva Musica! prinesie sugestívnu nočnú dramaturgiu: piesne Mozarta, Schuberta a Schumanna vystriedajú intímne zastavenia v čisto klavírnych podobách a nočná cesta bude pokračovať k sneniu, hudobne stvárnenom výberom uspávaniek Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, či Karola Szymanowskeho. Koncert vyvrcholí tromi piesňami Richarda Straussa: Nacht (Noc) a Ständchen (Serenáda) nás svojou atmosférou vytrhnú z oparu snenia, aby sme v úplnom závere koncertu prežili zázrak prebúdzania v piesni Morgen (Ráno).

Simona Šaturová / soprán
Marek Kozák / klavír

Vstupné: predpredaj 25€

Koncert je súčasťou festivalu Viva Musica! 2023. Pozrite si kompletný program.