vážna hudba
Viva Musica! otvárací koncert: Kurucová, Šporcl, Bárta, Lapšanský
Otvárací koncert 19. ročníka festivalu Viva Musica! bude mať výnimočný charakter.
Táto akcia sa konala v minulosti

V roku 2023 si pripomíname 30. výročie vzniku Slovenskej republiky a zároveň rovnaký čas, ktorý uplynul od rozdelenia Československa. Prostredníctvom hudby slovenských a českých autorov a v podaní renomovaných slovenských a českých umelcov, ktorých medzinárodná kariéra tento moment viac či menej presahuje, budeme reflektovať najmä na vzájomnú kultúrnu a umeleckú prepojenosť našich dvoch krajín.

V programe koncertu okrem iného zaznie Suchoňova Sonatína pre husle a klavír, op. 11, Janáčkova Sonáta pre klavír 1. X. 1905, Dvořákove Klavírne trio e mol č. 4, op. 90 „Dumky“ či slovenskou ľudovou hudbou inšpirované Variácie na slovenskú ľudovú pieseň pre violončelo a klavír Bohuslava Martinů.

Na koncerte sa predstaví vynikajúci český violončelista Jiří Bárta a husľový virtuóz Pavel Šporcl.

„Na Slovensku a v Bratislave hrám vždy veľmi rád. Festival Viva Musica! poznám a veľmi sa teším na svoje prvé účinkovanie v rámci neho. Som veľmi rád, že sa na koncerte stretnem so skvelými kolegami zo Slovenska a Čiech,“ uviedol Šporcl, ktorý je zároveň známym propagátorom klasickej hudby najmä u mladej generácie. „Teším sa na spoluprácu s mojimi česko-slovenskými priateľmi v programe plnom spomienok na štát, v ktorom som prežil 29 rokov svojho života,“ doplnil Jiří Bárta, ktorý na festivale Viva Musica! účinkoval už v roku 2010.

Slovenských umelcov bude zastupovať výnimočná mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Staatsoper v Hamburgu a v súčasnosti jedna z najobsadzovanejších slovenských operných speváčok na európskych pódiách, a klavirista Marian Lapšanský, ktorý už celé desaťročia reprezentuje to najlepšie zo slovenského klavírneho umenia.

Jana Kurucová / mezzosoprán
Pavel Šporcl / husle
Jiří Bárta / violončelo
Marian Lapšanský / klavír

Vstupné: predpredaj 10€ - 25€

Koncert je súčasťou festivalu Viva Musica! 2023. Pozrite si kompletný program.