vážna hudba
Viva Musica! Cello Appassionato
Violončelisti Katarína Zajacová a Branislav Bielik pôsobia v orchestri Opery Slovenského národného divadla, ale okrem orchestrálnej hry sa obaja intenzívne venujú aj komornej hre v rôznych zoskupeniach.
Táto akcia sa konala v minulosti

Práve spoločné umelecké zanietenie inšpirovalo oboch interpretov k založeniu violončelového dua Cello Appassionato, v rámci ktorého sa venujú predovšetkým interpretácii bohatej pôvodnej literatúry pre toto zoskupenie.

Rôznorodosť a zvukovú podmanivosť týchto diel predstavia aj v rámci koncertu v Záhrade Domu Albrechtovcov: zaznie Dueto G dur Josepha Haydna, ktoré tento velikán hudobného klasicizmu skomponoval počas svojho pôsobenia v blízkej Esterháze, Offenbachovo Dueto pre dve violončelá, či diela menej známych majstrov ako Divertimento talianskeho skladateľa Giacoba Cervetta alebo Sonáta pre dve violončelá francúzskeho barokového skladateľa Jeana-Baptista Barrièra.

Dramaturgia koncertu prinesie aj zaujímavé prekvapenie v podobe diel dvoch slovenských autorov, predstaviteľov avantgardnej generácie. Vypočujeme si tak na staré hudobné techniky nadväzujúcu Suitu D dur Ladislava Kupkoviča z roku 1988, ktorú napísal po svojej emigrácii z bývalého Československa, ale aj Dva kusy pre dve violončelá skladateľa Ilju Zeljenku z konca deväťdesiatych rokov, ktoré prekvapia bohatou metro-rytmickou štruktúrou a originálnym kompozičným jazykom.

Katarína Zajacová / violončelo
Branislav Bielik / violončelo

Vstup voľný

Koncert je súčasťou festivalu Viva Musica! 2023. Pozrite si kompletný program.