film
Žart
Počas obdobia československej novej vlny vznikli celkovo tri celovečerné adaptácie diela spisovateľa Milana Kunderu. V roku 1968 sa filmového spracovania dočkal aj Kunderov prvý román Žart, úvaha nad bezmocnosťou človeka v kontexte dejín.
Táto akcia sa konala v minulosti

Film Jaromila Jireša sa rovnako ako knižná predloha vracia k téme stalinských represií. Ich obeťou sa na začiatku päťdesiatych rokov stáva aj hlavný hrdina príbehu. Kvôli pohľadnici so satirickým vtipom je vylúčený zo školy aj zo strany a skončí vo vojenskom väzení a baniach. Po rokoch sa vracia do rodného mesta s túžbou po pomste. 

Film, ktorý bol počas normalizácie zakázaný, získal ocenenia na filmovom festivale v Sorrente a na Medzinárodnom filmovom festivale San Sebastián.

Žert, Československo, 1968, 82 min
Režia:
Jaromil Jireš
Hrajú: Josef Somr, Jana Dítětová, Luděk Munzar, Jaroslava Obermaierová, Milan Švrčina, Miloš Rejchrt, Evald Schorm, Věra Křesadlová, Jaromír Hanzlík

Film na ČSFD

Premietanie je súčasťou Medzinárodného filmového festivau Febiofest 2025. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

Marie Antoinette z Viedne do Versailles až pod gilotínu

30.4.2025 - 28.2.2026 / Bratislavský hrad

TIP

Oľga Bleyová - Smutné rozkoše

15.5.2025 - 5.7.2025 / Galéria FOG

TIP

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľna 2025

24.10.2025 - 26.10.2025 / INCHEBA - Expoaréna

TIP

Postav sa za seba - s odvahou

Ne 8.6.2025 / Stredisko kultúry Vajnorská

TIP