Skladateľka Jana Kmiťová o jeho kompozícii Objekty (Amfisbain-symfónia pre sólové husle) napísala: „Počúvanie tejto symfónie je ako pohľad do zatvoreného okna, v ktorom sa deformáciou temna noci a vetrom pohybujúcich sa tieňov každému z nás zjaví ako v nočnom zrkadle náš vlastný obraz. V tomto obraze vystúpia na povrch tie najskrytejšie zranenia a tie najhlbšie záchvevy.“
Nad všetkými tými tvojimi
žiaľmi: žiadne
druhé nebo.
Paul Celan
„Paľa sa ponára do noci a vynáša z nej na povrch jej chvenie, strach, plynúce nebo, závrate, naše sny i osudovú hrôzu sveta. Cez všetko to veje náš duch ako nepostihnuteľný vietor prenášajúci nás raz tam, raz tu a poskytujúci nám stále len fragmentárne časti celku, ktorý v jeho celistvosti nie sme schopní pochopiť.“
Jana Kmiťová o skladbe Objekty
„Verím, že umenie nemá svoj pôvod v tom, že niečo dokážeme, ale v tom, že niečo musíme,“ napísal rakúsky hudobný vizionár Arnold Schönberg. Tento imperatív možno pokojne vztiahnuť na život a tvorbu slovenského huslistu Milana Paľu, pre ktorého hudba predstavuje existenciálnu nevyhnutnosť. Umelec so širokým repertoárovým záberom, výnimočný interpret súčasnej i slovenskej hudby, má za sebou koncertnú a nahrávaciu činnosť, ktorou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej hudby. Paľa, ktorý patril k častým hosťom Konvergencií, bude na festivale autorsky debutovať kompozíciou Objekty (Amfisbain-symfónia pre sólové husle).
„Umenie talentovanej virtuózky Anny-Liisy Eller umožňuje pochopiť, prečo zvuk kannelu býva opisovaný aj ako nebeský.“
BBC Music Magazine
Kannel je brnkací strunový nástroj s nádherným zvukom a možnosťami, vďaka ktorým jeho repertoár siaha od stredovekých až po súčasné diela. Magické putovanie storočiami a štýlmi, vrátane súčasnej, tradičnej i improvizovanej hudby, ponúkne vo svojom programe estónska hudobníčka Anna-Liisa Eller, ktorej diskografiia obsahuje nahrávky pre renomované vydavateľstvá Harmonia mundi alebo ECM.
Program:
Anna-Liisa Eller (EE), kannel
William Byrd (1540–1623): Rowland (Fitzwilliam Virginal Book II, c1610 – 1625)
Johann Hieronymus Kapsberger (1580 – 1651): Toccata arpeggiata (Libro Primo d’intavolatura di chitarrone, 1604)
John Downland (1563 – 1626): Lachrimae (The Euing Lute Book, c1620 – 1630)
Oh Jumal, Sinu valu (nápev estónskej ľudovej duchovnej piesne/sacred folk tune from Noarootsi parish Estonia)
Helena Tulve (1972):
Silmaja/Beholder (2006)
Oh Kristus, valgus oled sa (nápev estónskej ľudovej duchovnej piesne/sacred folk tune from Suur-Pakri parish Estonia)
Giovanni Pierluigi da Palestrina (c1525 – 1594):
diminutions by Francesco Rognoni Taeggio (? – p1626)
Pulchra es amica mea
Girolamo Frescobaldi (1583 – 1643): Toccata per le levatione
David Kellner (c1670 – 1748): Ciaconne (Auserlesene Lauten-Stücke, 1747)
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750): Allemande (Suita e mol pre lutnu, BWV 996)
Giovanni Zamboni Romano (c1664 – c1721): Sarabanda, Gavotta (Sonáta IX)
Tobias Hume (1569 – 1645): Captain Humes Pavan
Alonso Mudarra (c1510 – 1580): Fantasia X
Jean-Philippe Rameau (1683 – 1764): Gigue en rondeau (Piéces de clavecin, 1724)
Milan Paľa - husle
M. Paľa: Objekty (Amfisbain-symfónia pre sólové husle)
Trvanie koncertu: 140 min. s prestávkou
Vstupné: predpredaj 15€ - 25€
Milan Paľa (husle, SK) – slovenský huslista žijúci v Brne je typom erudovaného a premýšľavého interpreta idúceho vlastnou cestou. Neuvažuje v kategóriach „velikáni“ a „kleinmeistri“, všetkým autorom prisudzuje rovnaké právo, aby ich hudba znela. Zásadný vplyv na formovanie Paľovho hudobného prejavu mala spolupráca so skladateľmi. Jedným z najväčších impulzov bol kontakt s francúzskym organistom a skladateľom Jeanom Guillou. Dnes je M. Paľa vyhľadávaným interpretom nových diel, ktorý má za sebou veľké množstvo premiér skladateľov svetových (o. i. Guillou, Dusapin, Tüür, Kõrvits, Sirodeau), českých a slovenských (Emmert, Iršai, Lejava, Demoč, Kmiťová a ď.). Hoci jeho repertoár siaha od baroka po súčasnosť, jeho doménou zostáva hudba 20. a 21. storočia, ktorú prezentuje na prestížnych pódiách. V posledných rokoch vystúpil na festivaloch (ISCM World New Music Days, Muzički Biennale Zagreb, Pražské jaro, Hudební fórum Hradec Králové, Melos-Étos), v sálach ako Großes Festspielhaus v Salzburgu, Narodowe Forum Muzyki vo Vroclave alebo Saarländische Staatstheater, a s orchestrami ako Filharmonie Brno, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK či Slovenská filharmónia pod taktovkou dirigentov D. R. Daviesa, A. Liebreicha, P.-A. Valadeho, Ł. Borowicza, J. Valčuhu alebo M. Lejavu uviedol husľové koncerty Elgara, Bartóka, Szymanowského, Korngolda, Schnittkeho, Bibika, Husu, Birtwistla, Salonena či Dusapina. Nezvyčajne rozsiahla, kvantitatívne a obsahovo unikátna je Paľova diskografia vydávaná na značke Pavlík Records. Zahŕňa sonáty pre husle (violu) sólo alebo so sprievodom klavíra svetových skladateľov (napr. Beethoven, Brahms, Grieg, Bartók, Šostakovič), komplet šiestich husľových sonát M. Weinberga, nahratých live na festivale Moravský podzim 2019, husľové koncerty Berga, Szymanowského či Schnittkeho. Za posledné štyri koncertné sezóny Paľa vydal 17 albumov s hudbou P. Dusapina, S. Feinberga, V. Bibika, A. Schnittkeho, G. Enescu, L. Janáčka, B. Kutavičiusa, R. Bergera, A. Demoča a J. Kmiťovej, z ktorých veľkú časť nahral s umeleckou a životnou partnerkou, klaviristkou Katarínou Paľovou. Významné postavenie v Paľovej diskografii majú nahrávky Bachových Sonát a partít BWV 1001 – 1006 a Suít BWV 1007 – 1012. Za jedinečné počiny je možné označiť nahrávky kompletnej slovenskej tvorby pre sólové husle (Violin Solo in the Works of Slovak Composers I – V), projekt Cantūs Moraviae, zacielený na tvorbu pre sólové husle alebo violu moravských skladateľov a album Milanolo so skladbami napísaným pre rovnomenné päťstrunové husle z Ateliéru Bursík, obohatené o violový register. M. Paľa hrá na husliach Preetorius z dielne brnianskeho Ateliéru Bursík.
Svoje umelecké aktivity M. Paľa rozšíril aj o skladateľskú činnosť. Prvé skladby konzultoval s brnianskym skladateľom a pedagógom JAMU, prof. F. G. Emmertom, u ktorého kompozíciu súkromne študoval v rokoch 2005 – 2007; neskôr svoje diela konzultoval so skladateľom a dirigentom M. Lejavom. Popri rozsiahlej koncertnej činnosti od roku 2015 intenzívne komponuje. V tvorbe vychádza z tradičných kompozičných prúdov i avantgardných smerov; rád pracuje s literárnymi či výtvarnými námetmi. Veľká časť jeho tvorby je venovaná husliam ako sólovému či koncertantnému nástroju, kde zúročil poznatky z enormného množstva interpretačných skúseností na poli novej hudby s vlastným kompozičným prejavom.
Jeho skladateľské portfólio v súčasnosti tvorí desiatka koncertov pre husle (alebo klavír) a orchester, komorné diela pre husle a klavír, saxofónové kvarteto, skladby pre sólové husle, klarinet, saxofón či klavír. Mnohé z diel boli koncertne uvedené autorom alebo interpretmi ako M. Lejava, L. Fanzowitz, Pressburg Saxophone Quartett, K. Paľová, Ensemble Opera Diversa či Štátna filharmónia Košice. Do roku 2023 boli skladby uvádzané pod pseudonymami, od roku 2023 už M. Paľa prezentuje vlastné skladby pod vlastným menom. Medzi posledné premiéry patria skladby Ossth – koncert pre husle a sláčikový orchester s Ensemble Opera Diversa pod taktovkou M. Lejavu (2023), Gillot pre husle, violončelo, flautu a klarinet na objednávku CODEnsemble (2024) či premiérové nahrávky diel pre sólové husle na albumoch Co-incidence a Drammi (Pavlík Records, 2024). /milanpala.com
Anna-Liisa Eller (kannel, EE) – je hráčka na estónskom kanneli, ktorá sa zameriava najmä na starú hudbu a súčasnú tvorbu. Rada experimentuje a rozširuje možnosti chromatického kannelu. Tento málo známy exotický nástroj s prekvapivými výrazovými možnosťami býva označovaný aj ako „zvuk z nebies“. Anna-Liisa absolvovala v roku 2014 magisterské štúdium na Estonian Academy of Music and Theatre (K. Mühling). V roku 2013 študovala na Conservatoire National Supérieur Musique et Danse de Lyon (Y. Rechsteiner) a v rokoch 2013 – 2014 na Staatliche Hochschule für Musik v Trossingene (R. Lislevand). V rokoch 2016 – 2022 pokračovala v doktorandskom štúdiu na Estonian Academy of Music and Theatre (T. Siitan, I. Tarum). Anna-Liisa úzko spolupracuje s viacerými súbormi starej hudby ako DUO Eller/Kerikmäe a Supersonus (v roku 2019 vyšlo vo vydavateľstve ECM CD Supersonus Resonances), The Bright Future Ensemble, Vox Clamantis, Floridante a i. V roku 2021 vyšlo CD Strings Attached: The Voice of Kannel pod značkou Harmonia Mundi. Získalo množstvo pozitívnych ohlasov v medzinárodnej hudobnej tlači a ceny ako Estónsky album klasickej hudby (2021) či cenu Estónskeho kultúrneho fondu 2021. / annaliisakannelplayer.com