festival
vážna hudba
Konvergencie: Janáček

Jarné vydanie medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie s podtitulom Janáček. Spoznajte krásu a pravdivosť komorných diel Leoša Janáčka (1854 – 1928), v ktorých moravský majster často vyjadroval svoje najintímnejšie pocity, myšlienky a sny.

Táto akcia sa konala v minulosti

Komorná hudba je o zbližovaní a komunikácii – medzi interpretmi navzájom i medzi interpretmi a publikom. Je ako začatý rozhovor, ktorý sa nekončí, ale stále rozvíja. A počúvanie komornej hudby – podobne ako komunikácia – rozvíja vnútro človeka, citlivosť k svetu, k druhým okolo nás a v neposlednom rade k nám samotným. Potrebujeme sa znovu učiť počúvať hudbu a cez hudbu i jeden druhého. Aby sme dokázali spolu žiť. Ľudia s umením, človek s človekom, ale najmä sami so sebou.

Prečítajte si náš článok o jarných Konvergenciách, venovaných Janáčkovi.

Program:

2.3. 19:00 Roth číta Janáčka (čítanie o hudbe), Artforum

 

4.3. 19:00 Janáček / Merta, Galéria Umelka

 

9.3. 17:00 Prednáška (doc. PhDr. Jiří Zahrádka, Ph.D.), České centrum

9.3. 19:00 Po zarostlém chodníčku, Moyzesova sieň

 

10.3.19:00 Kreutzerova sonáta, Moyzesova sieň

 

11.3. 19:00 Lístek odvanutý, Moyzesova sieň

 

12.3. 10:30 51 strún - Koncert pre deti a rodičov, Moyzesova sieň

12.3. 19:00 Listy důvěrné, Moyzesova sieň

 

2.3. - 12.3.

Janáček v Brne (výstava fotografií), Átrium FiF UK

Janáček v kaviarňach

Koncerty  medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie ponúknu od 9. do 12. marca 2023 všetky zásadné Janáčkove komorné opusy vrátane obidvoch autobiograficky ladených sláčikových kvartet s podtitulmi „Kreutzerova sonáta“ a „Listy důvěrné“, ktoré zaznejú v interpretácii pokračovateľov tradícií českej kvartetovej školy, Zemlinského kvarteta.

Pozvanie na Konvergencie prijal Jan Jiraský, ktorý nahral kompletné Janáčkovo klavírne dielo. A to hneď dvakrát: na modernom nástroji i na skladateľovom vlastnom klavíri.

Tešiť sa možno aj na vynikajúcich slovenských umelcov: sopranistku Adrianu Kučerovú, huslistu Milana Paľu, violončelistu Jozefa Luptáka, klaviristu Ivana Šillera a ďalších. Zaujímavosťou bude uvedenie úprav skladieb ŘíkadlaMládí a Po zarostlém chodníčku.

Súčasťou festivalu bude aj prednáška popredného janáčkovského špecialistu doc. Jiřího Zahrádku, výstava skladateľových portrétov v spolupráci s Nadáciou Leoša Janáčka v Brne, vzdelávacie aktivity pre deti a študentov s ďalšie špeciálne podujatia.

Viac info o festivale