Kde je problém? Veď môže: má predsa kopec kamošov na dvore. Aj v materskom centre. Lenže jemu v tej škôlke pri dome povedali, že ho nemôžu vziať, lebo vraj „nemajú podmienky“. V inej škôlke, kúsok cez cestu, mu zasa vysvetlili, že mu „bude lepšie medzi takými, ako je on“. A v ďalšej, kam by síce musel cestovať autobusom – ale to by nevadilo, veď to je aké dobrodružstvo – by vraj s tým, aby tam bol, „nesúhlasili rodičia iných detí“.
A to sa môže? Povedať dieťaťu: „My ťa tu nechceme?“
Nemôže, ale tým výnimočným deťom, ktoré dokážu čítať potme, rozprávať rukami, riadiť elektrický vozík tak dobre ako dospelí auto, sa to fakt deje. Často počúvajú: „My ťa tu nechceme! My to s tebou nevieme!“ A počujú to ešte skôr, než by tí, ktorí to hovoria, aspoň na chvíľu vyskúšali, ako by to fungovalo.
Tie odmietnutia bolia. A tak sme vymysleli knižku nielen o tom, ako funguje taký pokazený svet, v ktorom sú „iné“ deti často vytláčané na okraj, ale aj o tom, ako ho spolu opraviť, urobiť lepším, férovejším. Môžete si v nej prečítať, ako istý Benjamín, chlapec so sluchovým znevýhodnením, utiekol zo škôlky a čo všetko pritom zažil. Aj s kamoškou Trndou. Deti so znevýhodnením sú akční hrdinovia. Fakt!
Budete si čítať a popritom sa naučíte rôzne znaky. Ale nielen to: vymyslíte si vlastné – a zistíte, že spôsobov, ako sa na seba napojiť, je veľa. Pochopíte, že na rozhovor s „inými“ deťmi nepotrebujete mať pribalený akýsi manuál, návod na použitie, že veľa vecí zvládnete: buď intuitívne, alebo keď popremýšľate.
Čítanie z knižky Idy Želinskej a Veroniky Kolejákovej bude simultánne prekladané do slovenského posunkového jazyka.
Vstup voľný