divadlo
Yuri Korec: Pulz Prešporka
Bratislavu v pohybe otvorí Pulz Prešporka. Multimediálna site-specific tanečná performancia, na ktorej sa predstaví 5 profesionálnych tanečníkov a tanečníc a 5 tanečných nadšencov z rôznych komunít žijúcich v Bratislave. Spolu odprezentujú multikultúrnu históriu miesta v mnohonárodnostnom meste i rôznorodosť bratislavských komunít.
Táto akcia sa konala v minulosti

Pulz Prešporka je multimediálna site-specific tanečná performancia, ktorá v autentickej scenérii architektúry Primaciálneho paláca komunikuje s divákom prostredníctvom tanca a súčasného zvukového a výtvarného dizajnu.

Pulzujúca farebná performancia pripomína multikultúrnu históriu mesta, ktoré vyrástlo na mnohonárodnostnom dialógu. Zrkadlí jeho súčasnosť a sníva o budúcnosti, ktorá oslavuje pestrosť a rôznorodosť. Ideou performatívneho diela je oživiť historickú budovu Primaciálneho paláca ako jeden zo symbolov mesta.

Scénografické riešenie komunikuje v protiklade s témou. Biela stuha je ako cenzúra, ktorá chce skryť pestrosť histórie, súčasnosti a budúcnosti bratislavskej kultúry, ale ani tá sa pulzujúcim telám nevzoprie a vyfarbí sa všetkými farbami.

Publiku i náhodným okoloidúcim chce tento projekt predstaviť performatívne umenie ako integrálnu súčasť života mesta a jeho kultúry.

Keďže ide o site-specific dielo, čiže dielo uvedené mimo divadelných priestorov, realizácia má svoje špecifiká. Prípravy síce prebiehajú v tanečnej sále, predchádza im však koncepčná príprava vychádzajúca z miesta, kde sa predstavenia uskutočnia – nádvoria Primaciálneho paláca. Samotná architektúra je tak dôležitou súčasťou celého diela.

Choreografia mení to, ako sa na architektúru prostredia pozeráme, a tá zas modeluje choreografiu, ktorá potom spätne mení pohľad na architektúru. Je dôležité povedať, že až pri samotnom predstavení sa udeje magické spojenie nádvoria s tancom, hudbou, inštaláciou a svetlom, lebo až v tom momente tam bude diváctvo, ktoré sa stane neoddeliteľnou súčasťou diania a stmelí Pulz Prešporka do jedného celku, približuje Yuri Korec.

Medzi performermi sú okrem piatich vopred oslovených profesionálnych slovenských tanečníkov (Silvia Bakočková, Lukáš Bobalík, Viktória Malá, Anja Naňová, Lukáš Zahy) aj štyria tanečníci vybraní na základe otvorenej výzvy organizátorov (Nancy Nguyenová, Aron Tesfaye, Miroslava Stašková a Jozef Vaľo). Tí dlhodobo žijú v Bratislave, no ich korene sú vietnamské, juhoamerické, české a rómske.

Pulz Prešporka chce aj výberom performerov zrkadliť súčasnosť Bratislavy a sníva o budúcnosti, ktorá oslavuje pestrosť a rôznorodosť, uviedol Yuri Korec, autor konceptu a choreograf performancie.

Na performance sa podieľali okrem autorov konceptu – choreografa Yuriho Korca a dramaturgičky Miroslavy Kovářovej aj scénograf Ondrej Zachar. Hudbu špeciálne pre predstavenie zložil Matúš Bolka.

Vstup voľný

Predstavenie je súčasťou medzinárodného festivalu Bratislava v pohybe 2024. Pozrite si kompletný program.

Tvorivý tím:
Koncept a choreografia: Yuri Korec
Koncept a dramaturgia: Miroslava Kovářová
Choreografia a performancia: Lukáš Bobalík, Viktória Malá, Anja Naňová, Silvia Sviteková, Lukáš Zahy
Scénografia a vizuál: Ondrej Zachar
Hudobný dizajn: Matúš Bolka
Tanec a performancia: 5 performerov a performeriek vybraných na základe konkurzu

Performer a choreograf Juraj Korec pôsobiaci pod umeleckou značkou Yuri Korec & Co. vytvoril, prezentoval a reprízoval niekoľko úspešných celovečerných tanečných diel. V ostatných rokoch to boli okrem iných aj dueto o telesnej pamäti d-BODY-m (2017), performatívna prednáška Sólo nielen pre jedno telo a jej voľné pokračovanie Nesólo (2018), multimediálne sólo Habibi 2196-18 (2018) zaoberajúce sa témou ľudských práv. V roku 2020 uviedol na medzinárodnom festivale Bratislava v pohybe celovečerné predstavenie pre 7 performerov*riek a jedného dídžeja Sapiens Territory o násilí v nás.

Juraj je aj spoluautorom medzinárodne ocenených tanečných filmov režiséra Jozefa Vlka Deň (2004) a režiséra Petra Bebjaka Darkoom (2008) a voiceS (2010). V roku 2018 Juraj úspešne obhájil dizertačnú prácu na tému Telo v kontexte tanečnej performancie. Aktuálne pôsobí ako odborný asistent na Katedre tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave a tiež pracuje ako terapeut somatickej metódy Rolfing®, je prvým Certified Advanced Rolfer® na Slovensku. Skúsenosti a poznatky z vlastnej terapeutickej a somatickej praxe využíva vo svojej choreografickej tvorbe.

V tomto roku malo v medzinárodnej koprodukcii v Novej synagóge Žilina premiéru jeho tanečné dielo PRÍBEH/The STORY. V spolupráci s Michaelou Hučko Paštekovou vytvoril galerijnú pohybovú inštaláciu Ne-príbeh, ktorej predchádzala séria performatívnych štúdií uvádzaných v slovenských galériách zameraných na tanečné telo ako výstavný artefakt.

Odporúčame

Janžurka

17.11.2024 - 19.11.2024 / Kino Lumière

TIP

3vents: Ramiro Lopez (ES) + Elsy + more

Pi 29.11.2024 / WAX2

TIP

Hniezdo ďaleko od domova

Ut 19.11.2024 / Kino Lumière

TIP

Tatami

Ut 19.11.2024 / Kino Lúky

TIP