koncert
In Jazz We Trust: Altar Quartets

Klubová séria In Jazz We Trust na čele so saxofonistom Nikolajom Nikitinom opäť predstaví jedinečnú zostavu. Medzinárodne zložená formácia Altar Quartets si pripomenie album November, ktorý je syntézou jazzovej moderny aj súčasného európskeho jazzu.

Táto akcia sa konala v minulosti

Saxofonistu Nikolaj Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka asi netreba nikomu predstavovať. Dve výrazné osobnosti slovenskej jazzovej scény opäť spojili tvorivé a interpretačné sily.

Altar Quartets je európske zoskupenie špičkových inštrumentalistov a skladateľov pod vedením saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Ich tvorba má ambíciu reflektovať súčasnú európsku jazzovú hudbu, no bez obchádzania tradícii. Mimoriadne dôležitým prvkom nahrávok Nikolaj Nikitina a Ľuboša Šrámeka je zachovanie tvorivej a interpretačnej slobody. V roku 2021 im vyšiel album November, ktorý sa nahrával v troch rôznych štúdiách – v New Yorku, Prahe, Viedni. 

Na medzinárodnom turné zaznejú autorské skladby aj nanovo zaranžované kompozície Wayne Shortera z dosky November, ktorá bola pozitívne prijatá hudobnými odborníkmi. Hudba.sk napísala, že je ťažké odolať inštrumentálnym kreáciám, prirodzenej suverenite a odzbrojujúcej atmosfére. Jazzový online magazín SK Jazz prirovnal dvojicu Ľuboš Šrámek a Nikolaj Nikitin k stredobodu súčasného (nielen) slovenského jazzu.

Rytmus tomuto quartetu bude dodávať Klements Marktl. Tento Rakúsky muzikant, bubeník, skladateľ, producent a v neposlednom rade aj učiteľ, nás svojim hraním katapultuje priamo do vĺn moderného jazzu, ktoré majú samozrejme pevné základy postavené na jazze z čias keď hrával, John Coltrane, Thelonius Monk alebo Miles Davis.

O Spojenie harmónie s rytmikou sa postará jeden z popredných jazzových kontrabasistov Nenad Vasilic. Jeho hudobné formovanie bolo ovplyvnené Balkánskym folklórom, Rómskou muzikou a samozrejme láskou k jazzu. Momentálne pôsobí v naďalej Viedni ako skladateľ, aranžér a samozrejme fenomenálny muzikant.

Altar Quartets odohrá tri koncerty na slovenskom-zahraničnom turné:

25.09. - ZWE, Viedeň

27.09. - Nu Spirit Bar, Bratislava

28.09 - Alte Handelsbörse, Lipsko

 

Odporúčame

papu rapu: SoLamenco + Bratislavský improvizačný orchester

So 16.12.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP

The Scotlandyards, Lamps, Lesbeat + krst cd

So 16.12.2023 / Weranda

TIP

Sedliaci

Kino Nostalgia / Kino Lumière / S...

TIP

TOTO! je Blanka Votavová - Tam, kde spí rybka

7.12.2023 - 25.1.2024 / TOTO! je galéria

TIP