Strihový dokumentárny film tvorcu pozoruhodného diela Deväť dní jedného roka, dosahuje silný účinok predovšetkým tým, že odkrýva príčiny a demaskuje pôvodné, plagátovité velikášske javy každého diktátorského systému, najmä fašizmu. Hitler odmietal inteligenciu, ktorá ak neemigrovala, bola nútená živoriť na okraji spoločnosti a demagogicky zveličoval svoj priateľský vzťah k masám, k robotníkom a roľníkom. Pritom vyhlasoval, že s masou sa musí zaobchádzať ako so ženou. A žena, vravel, sa ochotne podvoľuje sile. Nemá význam spoliehať u masy na rozum. Je potrebné pôsobiť na najprimitívnejšie city.
Romm svojím filmom výborne odhaľuje ono sprisahanie menejcenných deklasovaných živlov, ktorých ideály boli tak slabé, že bolo nevyhnutné ich prebojovať násilím. Formálne je film členený podľa kapitol Hitlerovho Mein Kampf, uvedených a charakterizovaných ich názvami.
Na VIII. Medzinárodnom týždni dokumentárnych a krátkych filmov v Lipsku 1965 získal film Zvláštnu cenu poroty a Cenu poroty filmových kritikov NDR.
Kino Lumière film uvádza v rámci cyklu Podoby slovenského dabingu.
Slovenský komentár: Juraj Špitzer
Réžia slovenského znenia: Dušan Kodaj
Obyknovennyj fašizm, Sovietsky zväz, 1965, 122 min., dabing, 15+
Réžia: Michail Romm
Hrajú: Marlene Dietrich, Joseph Goebbels, Hermann Göring, Adolf Hitler, Josif Vissarionovič Stalin