Inštalácia vychádza zo vzrastajúcej snahy galérií, múzeí a vzdelávacích inštitúcií „odkomplikovať“ vzťah k umeniu prostredníctvom popularizačných projektov, publikácií a sprievodných programov.
Kurátorka: Alexandra Kusá
Koncepcia: Ondřej Horák
Autori: Fuczik & Kakalík (Ondřej Horák a David Kalika)
Technické riešenie: INITI.org
Priestorové riešenie: Barbora Šajgalíková
Ďalšia z nových experimentálnych expozícií Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom autorskej dvojice Fuczik – Kakalík nadväzuje na ich predchádzajúce projekty (Artpark v Galérii Rudolfinum, vzdelávacie platformy pre festival 4 dny v pohybu) a knihy pre deti i dospelých. Dvojicu tvorí Ondřej Horák, držiteľ ocenenia Magnesia Litera za knihu Proč obrazy nepotřebují názvy (spolu s Jiřím Frantom, 2014) a autor populárneho Průvodce neklidným územím 1, 2 (2016, 2018), a David Kalika, výtvarník a animátor, autor výtvarnej identity a spolutvorca jednotlivých filmov. Obaja sú súčasťou medzinárodnej platformy Máš umělecké střevo?, s ktorou SNG dlhodobo spolupracuje.
Inštalácia vychádza zo vzrastajúcej snahy galérií, múzeí a vzdelávacích inštitúcií „odkomplikovať“ vzťah k umeniu prostredníctvom popularizačných projektov, publikácií a sprievodných programov. Stále platí, že keď nemáme možnosť dielo pochopiť, narastá náš ostych a zmenšuje sa chuť veci objavovať a spoznávať. Interaktívna projekcia ponúka možnosť zoznámiť sa zábavnou formou s vývojom výtvarného umenia od praveku až po súčasnosť.
Samotnej umeleckej tvorbe sa podrobnejšie venuje séria krátkych animovaných videí, v ktorých profesor Škrečok spoznáva slovenské a svetové umelecké osobnosti 20. a 21. storočia. Videá približujú život a výtvarné myslenie Júliusa Kollera, Anny Daučíkovej, Andyho Warhola, Marcela Duchampa, Fridy Kahloovej a ďalších. Animovaná séria bude vychádzať postupne a jednotlivé diely nájdu návštevníci aj na webstránke skrecok.sng.sk.
Realizácia je súčasťou dlhodobej stratégie SNG prepájať zbierkové fondy a naše vedomosti o nich so svetom digitálnych technológií. Nadväzujeme tak na „proroctvo“ Waltera Benjamina, ktorý v 30. rokoch 20. storočia hovoril, že technológie prinesú prístupnejšie umenie.
----------
Miesto: 1. poschodie SNG