výstava
Umelcova (ťažká) batožina. Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 - 1945)

Výstava sa odvíja na pozadí príbehu neobyčajnej akvizície - daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana. Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
20.06.2019 18:00, Št

Kurátorky: Lucia Gregorová Stach, Alexandra Homoľová

Výstava vznikla vďaka príbehu neobyčajnej akvizície – daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana (ďalej APWK; 1898 – 1945). Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umelcovej pozostalosti, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 – 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora. Maľby, kresby, grafiky, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače nám spolu s fascinujúcim príbehom prinášajú aj nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby.

Arnold Peter Weisz-Kubínčan sa narodil v židovskej rodine v pruskom meste Usch. V rokoch 1913 – 1917 študoval odbor sochárstvo na Umeleckopriemyselnej škole v Budapešti. Po vojne pokračoval v štúdiách v Berlíne, pravdepodobne na súkromnej akadémii. Nová analýza autorovej tvorby sa sústredí na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. Prezentuje unikátne a z veľkej časti nikdy nevystavené diela medzivojnového expresionistu európskej dôležitosti, ktorý priniesol do slovenského umenia závan medzinárodného umeleckého myslenia.

Výstavu tvorí päť hlavných tém: Auto/Portrét ako obraz sveta, Angst und Beklemmung (Úzkosť a skľúčenosť), Nachádzanie a strácanie domovskej krajiny, Človek – zviera – príroda, Umelec ako mystik, ktoré sú v priestore rozohrané v dvoch hlavných vrstvách. Prvú vrstvu tvorí príbeh akvizície a vysypaný „obsah kufra“ v hovoriacej architektúre stavebných prvkov výstavy (písmená všetkých autorových mien APWK, tunel a kaplnka) podľa návrhu Jany a Pala Bálikovcov, dizajnérov výstavy a katalógu. Šiestou témou je historická pripomienka umelcovej americkej prezentácie v Old Chapel      v Schenectady v roku 1961. Druhá vrstva výstavy obsahuje diela APWK zo zbierok a niekoľko diel autorov a autoriek z jeho generácie ako komparatívny materiál. Skice a štúdie tak na výstave dopĺňajú aj vrcholné maliarske diela.

- Lucia G. Stach & Alexandra Homoľová  kurátorky výstavy

K výstave vychádza katalóg obsahujúci rozhovor s Katarinou Curtisovou a dva kurátorské texty Lucie G. Stach a Alexandry Homoľovej približujúce život, tvorbu a archeológiu diel APWK v zbierkach, ich dobové vnímanie, európsky kontext, umeleckohistorické zhodnotenie a témy rozpracované na výstave. Navrhnutý metodologický kľúč na čítanie maliarovej tvorby počíta s prelínaním a vrstvením jednotlivých okruhov na výstave, pretože aj v autorovom myslení boli hranice tém a motívov priepustné, so vzájomnými prienikmi.

---------

Sprievodné podujatia: 

Siesta v galérii / 20.10.2019 o 15.00
Laco Teren & Strasti a slasti domácich knižníc / 24.10.2019 o 18.00

Finisáž / 10.11.2019 o 17.00

Odporúčame

Peter Uchnár - Laputa

3.9.2024 - 8.12.2024 / Danubiana Meulensteen Art Museum

TIP

Bratislavské Vianoce

Hlavné námestie, Bratislava / P...

TIP

Peter Áč - Z druhej strany hladiny

6.11.2024 - 30.11.2024 / Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka

TIP

110 rokov Viedenskej električky

11.10.2024 - 30.9.2025 / Múzeum dopravy

TIP