výstava
Karina Smigla-Bobinsky: Ada

ADA je názov pre interaktívnu inštaláciu v podobe kinetického objektu – héliom naplneného rozmerného balónu, ktorého povrch tvorí niekoľko desiatok hrotov z dreveného uhlia.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
27.09.2018 18:00, Št

Kurátorka: Zuzana Pacáková

Uvedením kinetického objektu do pohybu začína nepredvídateľná „akcia“ kresby po stenách, strope a podlahe miestnosti.

Jeho autorka, v Nemecku pôsobiaca intermediálna umelkyňa poľského pôvodu, Karina Smigla-Bobinsky ho označila ako postindustriálny „tvar“, ktorý sa podobá na molekulárny hybrid z nano-biotechnológie.

Či za umelecké dielo môžeme považovať samotný skákací objekt alebo výsledné kresby na stenách, ktoré svojim pohybom vytvára takmer autonómne - autorka nedefinuje. Interpretáciu necháva na návštevníkov - to, čo sama začala, publikum skompletizuje.

Miesto: vonkajší priestor LAB

-------------

Karina Smigla-Bobinski (*1967, Štetín, Poľsko) žije a pôsobí ako nezávislá umelkyňa
v Mníchove a Berlíne. Študovala umenie a vizuálnu komunikáciu na Akadémii výtvarných umení v Krakove a Mníchove.  Ako intermediálna umelkyňa sa vo svojej umeleckej tvorbe zameriava na prácu s analógovými a digitálnymi médiami a pohybuje sa medzi vedou, intuíciou, vyjadrením a poznaním. Tvorí a spolupodieľa sa na projektoch v rozmedzí od kinetických skulptúr, interaktívnych inštalácií, umeleckých intervencií, objektov zobrazujúcich zmiešanú realitu, multimédií, fyzických divadelných performancií a online projektov. Jej diela prepájajú kinetické umenie s kresbou, videom, inštaláciou, maľbou, performanciou a sochárstvom, pričom metóda ich výroby je ich neoddeliteľnou súčasťou, ide o priame umenie, ktoré dáva do popredia materiál, pohyb v čase a dopad na celkový výsledok. Bobinskej diela boli vystavené v 45 krajinách na piatich kontinentoch zahŕňajúc festivaly, galérie a múzeá ako SAM – Singapore Art Museum (Singapur), Grande Halle de la Villette v Paríži (Francúzsko), Science Gallery v Dubline (Írsko), IPARK Museum of Art v Suwone (Kórea), Microwave International New Media Arts Festival v Hong Kongu (Čína), GARAGE Center for Contemporary Culture v Moskve (Rusko), ZERO1 Biennial v Silicon Valley (USA), FILE Electronic Language International Festival v São Paule a Rio de Janeire (Brazília), FACT Foundation for Art and Creative Technology v Liverpoole (UK), Busan Biennale (Južná Kórea), GAK - Gesellschaft für Aktuelle Kunst v Brémach (Nemecko), Bangkok University Gallery (Thajsko).

------------

Zuzana Pacáková (*1986, Košice, Slovenská republika) je kurátorkou, dramaturgičkou a projektovou manažérkou. Vyštudovala koncepciu a riadenie kultúrnych projektov na Sorbonne Nouvelle Paris 3
 a kurátorské štúdiá súčasného umenia na Sorbonne Panthéon Paris v Paríži. Pôsobila v organizácii K13 – Košické kultúrne centrá (Kasárne Kulturpark a Kunsthalle – Hala umenia Košice) a Košice 2013, Európske hlavné mesto Kultúry. Na Slovensko priniesla medzinárodný festival umenia Biela noc/Nuit Blanche a pôsobí ako jeho umelecká riaditeľka v mestách Košice a Bratislava. Dramaturgicky sa podieľala na site specic festivale vo verejnom priestore Návrat vody do mesta v Košiciach. Pôsobila taktiež ako koordinátorka Ceny Oskára Čepana (2016 – 2017). Je členkou združenia mladých kurátorov STartE so sídlom v Paríži a členkou medzinárodnej siete IN SITU Network, Lieux publics, ktorá združuje umeleckú tvorbu vo verejnom priestore.

 

Odporúčame

Next 2024: festival súčasnej hudby

27.11.2024 - 1.12.2024 / Bratislava

TIP

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Ut 3.12.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP

Nest 2024: workshop Zvuk, pohyb, interakcia

St 27.11.2024 / HTF VŠMU (sála 402), Zochova 1

TIP

Hooverphonic (BE)

So 5.4.2025 / Majestic music club

TIP