festival
vážna hudba
Viva Musica! 2025

Viva Musica! rozozvučí leto Vivaldim, Pärtom aj hlasmi mladej generácie. Festival s mladou dušou a bohatými skúsenosťami vstupuje do 21. ročníka. Medzinárodný festival ponúkne sériu výnimočných koncertov vrátane viacerých slovenských premiér. Prvými zverejnenými menami sú fenomenálne zoskupenie Janoska Ensemble a estónsky súbor Vox Clamantis. Novinkou budú medzinárodné majstrovské kurzy venované Eugenovi Suchoňovi.

19.06.2025, Št - 08.08.2025, Pi

Prehľad zatiaľ zverejnených koncertov:

19. 6. o 20:00, Stará tržnica - Janoska Ensemble: Štyri ročné obdobia a'la Janoska

26. 6. o 20:30, Veľký evanjelický kostol - Vox Clamantis: Arvo Pärt 90

28. 6. o 20:00, Moyzesova sieň - Nora Lubbadová: Recitál

4. 7. o 20:00, Slovenský rozhlas – Philip Glass: Mishima Concerto / Maki Namekawa, Filharmonie Brno & Dennis Russell Davies

8. 7. o 20:00, Slovenský rozhlas – Jess Gillam Ensemble

Sprievodné podujatie:  

6. – 12. 7., Základná umelecká škola Eugena Suchoňa, Pezinok - Majstrovské kurzy Eugena Suchoňa

---

Otvárací koncert festivalu bude patriť svetoznámemu súboru Janoska Ensemble, ktorý v spolupráci s Orchestrom Viva Musica! uvedie slovenskú premiéru projektu Štyri ročné obdobia a'la Janoska. Slávny cyklus štyroch husľových koncertov Antonia Vivaldiho pozná každý milovník klasickej hudby. Tento rok si pripomíname 300. výročie od ich prvého vydania tlačou a hoci existuje nespočetné množstvo interpretácií tohto diela, jednu z najinovatívnejších priniesol práve Janoska Ensemble. Na svojom štvrtom albume pod hlavičkou Deutsche Grammophon spojili Vivaldiho hudobné dedičstvo s improvizáciou a žánrovou rôznorodosťou. „Štyri ročné obdobia patria k ikonickým dielam hudobnej histórie. Rozhodli sme sa ich preniesť do 21. storočia v duchu nášho „Janoska Style“. Tešíme sa, že ich po prvýkrát uvedieme pred domácim publikom, pričom spojenie s orchestrom dodá tomuto dielu nový rozmer výrazu, farieb a energie. Bude to pre nás výnimočný večer – hudobne aj srdcom,“ zhodujú sa členovia Janoska Ensemble.

Trojica bratov Jánoškovcov – Ondrej, Roman a František – spolu so svojím švagrom, kontrabasistom Juliusom Darvasom, tvorí súbor, ktorý si svojou virtuozitou, vášňou a šarmom získal publikum po celom svete. Ich hudobná filozofia, hlboko zakorenená v improvizácii, nadväzuje na tradíciu, no zároveň je nesmierne súčasná a živá. Štyri ročné obdobia v ich podaní zaznejú 19. júna 2025 o 20:00 hod. v bratislavskej Starej tržnici. Hosťom koncertu bude najstarší zo štyroch bratov Jánoškovcov, Arpád Jánoška.

Meditatívna oslava Arva Pärta

Estónsky vokálny súbor Vox Clamantis, jeden z najvýraznejších súborov svetovej zborovej scény a držiteľ ocenenia Grammy, vystúpi 26. júna o 20:30 vo Veľkom evanjelickom kostole. Koncert Arvo Pärt 90 bude venovaný jubileu svetoznámeho estónskeho skladateľa.

Súbor Vox Clamantis vznikol v roku 1996 a jeho členov spojil predovšetkým spoločný záujem o gregoriánsky chorál. Okrem gregoriánskeho chorálu, ktorý je považovaný za základ celej európskej profesionálnej hudobnej kultúry, sa súbor venuje aj interpretácii starej polyfónie a súčasnej hudby. „Program nášho koncertu je venovaný jubilejnému roku nášho drahého priateľa, skladateľa Arva Pärta. Uvedieme diela, ktoré vznikali v priebehu niekoľkých desaťročí, vrátane vokálnej verzie skladby Silouan’s Song, pôvodne napísanej pre sláčikový orchester v roku 1991. Okrem diel Arva Pärta zaznie aj gregoriánsky chorál, ktorý bol jedným z kľúčových tvorivých zdrojov jeho hudby, a skladby amerického skladateľa Davida Langa, pre ktorého bol Arvo Pärt významným umeleckým vzorom,“ uviedol dirigent súboru, Jaan-Eik Tulve.

Vox Clamantis spolupracuje s vydavateľstvom ECM Records a jeho nahrávky sa objavili, napríklad, vo filme Veľká nádhera talianskeho režiséra Paola Sorrentina, ktorý v roku 2013 získal Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Koncert súboru Vox Clamantis na festivale Viva Musica! prinesie jedinečný priestor pre vnútorné stíšenie a umelecký zážitok, ktorý osloví dušu i myseľ.

Na pozvanie festivalu Viva Musica! v roku 2015 po prvýkrát na Slovensku vystúpil americký skladateľ a klavirista Philip Glass. Presne po desiatich rokoch sa jeho hudba na festival vracia v podobe nového koncertu pre klavír a orchesterMishima Concerto. Dielo vychádza z Glassovej pôvodnej hudby k rovnomennému filmu Paula Schradera Mishima: A Life in Four Chapters z roku 1985 o osude jedného z najvýznamnejších japonských spisovateľov Jukia Mišimu (1925–1970). Sólistkou koncertu bude výnimočná japonská klaviristka Maki Namekawa, dlhoročná spolupracovníčka a blízka priateľka Philipa Glassa, ktorej autor dielo venoval. „Ako výnimočný pozorovateľ ľudí má Philip vždy fascinujúco presné postrehy. Svoje názory vyjadruje v niekoľkých jednoduchých vetách, zameriava sa len na podstatné veci, bez emócií — a len zriedka s negatívnym podtónom. Hudba, ktorú skomponoval k filmu Mishima, odráža túto stránku jeho osobnosti. Hudba tu nesprevádza filmové dianie ani ho priamo neopisuje — skôr predstavuje istý druh reflexie toho, ako Philip vníma osobnosť Jukia Mišimu: jeho najvnútornejšie myšlienky a úzkosť, ktorá sprevádzala koniec určitého obdobia jeho života. Záverečná skladba pôvodného soundtracku k filmu s názvom Closing nám akoby naznačovala, že koniec tohto života je začiatkom ďalšieho — nie smutným záverom, ale presvedčením, že veci budú vždy pokračovať. Hudba Philipa Glassa toto presvedčenie potvrdzuje,“ hovorí Maki Namekawa.

Koncert sa uskutoční 4. júla 2025 o 20:00 v Slovenskom rozhlase a spolu s Maki na ňom vystúpi orchester Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennisa Russella Daviesa. Okrem Mishima Concerto zaznie v ich podaní aj jediné symfonické dielo rakúsko-amerického skladateľa s českými koreňmi, Ericha Wolfganga Korngolda – monumentálna Symfónia in Fis, op. 40. „Korngoldova komplexná a majstrovská symfónia mala slúžiť ako vizitka ohlasujúca jeho návrat na európsku koncertnú a divadelnú scénu po rokoch v exile, kam utiekol pred nacistickým terorom. Išlo o hlboko osobné a dramatické gesto, ktoré však spočiatku takmer úplne zlyhalo. Až v posledných rokoch si toto výnimočné dielo vydobylo svoje miesto v koncertnom repertoári,“ doplnil Dennis Russell Davies, pod ktorého taktovkou sa orchester na festivale predstavil aj v roku 2022 – spolu s legendárnou Laurie Anderson.

Je mladá, talentovaná a vo svojej hre mimoriadne autentická. Česká klaviristka Nora Lubbadová je považovaná za jeden z najväčších talentov klasickej hudby nastupujúcej generácie. Na klavíri začala hrať ako štvorročná, o rok neskôr mala prvé verejné vystúpenie a dnes má za sebou koncerty v prestížnych sálach v Helsinkách, Viedni, Prahe, Londýne či Amsterdame a ocenenia z niekoľkých medzinárodných súťaží  vrátane ceny Zlatý oriešok udeľovanej najtalentovanejším deťom v Českej republike.

„Nepamätám si svoj život pred klavírom, ale neviem si predstaviť svoj život bez neho. Hrám to, čo cítim a dúfam, že to niekto naozaj bude počuť. Slovensko mám v srdci i vďaka mojej maminke, a preto ma teší, že tu môžem vystúpiť,“ hovorí Nora Lubbadová, ktorá svoju umeleckú cestu aktuálne rozvíja pod vedením popredných pedagógov vo Viedni a Prahe. Na festivale Viva Musica! uvedie sólový recitál zostavený z diel Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Carla Nielsena a Clauda Debussyho a jej vystúpenie sľubuje výnimočný zážitok. Koncert sa uskutoční 28. júna 2025 o 20:00 hod. v Moyzesovej sieni na Vajanského nábreží v Bratislave.

Britská saxofonistka Jess Gillam patrí k najvýraznejším osobnostiam súčasnej svetovej klasickej hudby. Jej vystúpenia sú synonymom technickej brilantnosti, energie a autentickej radosti zo zdieľania hudby s publikom. Ako prvá saxofonistka v histórii súťaže BBC Young Musician sa prebojovala do jej finále a stala sa najmladšou sólistkou, ktorá vystúpila na záverečnom koncerte BBC Proms. Je rezidenčnou umelkyňou Royal Albert Hall, ambasádorkou niekoľkých projektov zameraných na prácu s mladými hudobníkmi a historicky prvou saxofonistkou, ktorá podpísala zmluvu s prestížnym vydavateľstvom Decca Classics. Okrem koncertovania je zároveň moderátorkou na BBC Radio 3, kde uvádza vlastnú reláciu venovanú klasickej hudbe This Classical Life. Za svoj prínos v oblasti hudby získala v roku 2021 britské štátne vyznamenanie M.B.E. (člen Rádu britského impéria).

Jess je známa tým, že saxofónu otvára nové horizonty a s obľubou rúca zaužívané stereotypy o klasickej hudbe. Na festival Viva Musica! pricestuje so svojím osemčlenným súborom Jess Gillam Ensemble, s ktorým predstaví štýlovo pestrý a svieži pohľad na klasickú hudbu v dialógu so súčasnou i populárnou hudbou. „Veľmi sa teším, že po prvý raz zavítam na Slovensko a budem tu môcť vystúpiť. Na výnimočný festival Viva Musica! pricestujem so svojím súborom Jess Gillam Ensemble a spoločne oslávime saxofón v celej jeho kráse – zaznie hudba od C. P. E. Bacha až po Jamesa Blakea, od Nadii Boulanger až po Michaela Nymana a ďalších. Už sa nevieme dočkať, ako vás privítame na tomto energickom a hudobne pestrom koncerte,“ prezradila Jess. Koncert sa uskutoční 8. júla 2025 o 20:00 v Slovenskom rozhlase.

Majstrovské kurzy Eugena Suchoňa

Koncertný program festivalu doplní novinka vo forme týždenných majstrovských kurzov, ktoré sa uskutočnia od 6. do 12. júla 2025 v Pezinku a budú venované významnému slovenskému skladateľovi a pedagógovi, rodákovi z Pezinka, Eugenovi Suchoňovi. „Festival Viva Musica! je o objavovaní a inšpirácii. Tento rok rozširujeme náš program o majstrovské kurzy venované Eugenovi Suchoňovi, ktorého hudobný odkaz je neoddeliteľnou súčasťou našej kultúrnej identity. Je pre nás dôležité nielen prinášať výnimočné koncerty, ale aj vytvárať nové príležitosti pre mladých umelcov, ktorí budú hudobnú tradíciu rozvíjať ďalej,“ uviedla riaditeľka festivalu, Janka Kovalčik.

Kurzy budú zamerané na operný, neoperný a jazzový spev a umelecky ich povedú renomované slovenské speváčky Jana Kurucová (operný spev), Adriana Kučerová (operný spev), Eva Banči (neoperný spev) a Kristína Mihaľová (jazzový spev). Záujemcovia o aktívnu účasť sa môžu prihlásiť prostredníctvom registračného formuláru na stránke www.vivamusica.sk, kde zároveň získajú podrobnejšie informácie. Uzávierka je do 19. mája 2025 a počet účastníkov je limitovaný. Kurzy sa uskutočnia v spolupráci so Základnou umeleckou školou Eugena Suchoňa a pod záštitou primátora mesta Pezinok, JUDr. Romana Mácsa.

Realizáciu kurzov ako aj celého festivalového programu by nebolo možné uskutočniť bez podpory partnerov, ktorí dlhodobo stoja za rozvojom kultúry a umenia na Slovensku. „Veľmi nás teší, že sme aj tento rok partnerom festivalu Viva Musica!, ktorý do Bratislavy opäť prináša svetovú klasickú hudbu a jedinečné umelecké zážitky. Podporu kultúry a umenia považujeme za mimoriadne dôležitú, preto veríme, že podujatie obohatí životy mnohých a priblíži krásu vážnej hudby širokej verejnosti,“ uviedol Michal Liday, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky a predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky, ktorá je generálnym partnerom festivalu. Toto poslanie sa odráža aj v dramaturgii aktuálneho ročníka, ktorý opäť ponúkne rozmanitý program v podaní špičkových umelcov vrátane koncertov v záhradách a parkoch či série #NextGeneration. Program plánuje festival zverejňovať postupne.

Viac info

Odporúčame

Dobrý trh

So 10.5.2025 / Panenská ulica a okolie

TIP

Priateľ na prenájom

Kino Lumière / Kino Mier Senec

TIP

Vysvetlenie na všetko

St 7.5.2025 / Kino Lumière

TIP

1. narodeniny Kút.museum shop

29.5.2025 - 29.5.2025 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)

TIP