Hroznový a aj ríbezľový burčiak, špeciality domácich výrobcov, produkcia zaujímavých lokálnych aj zahraničných vinárov a kultivovaný hudobný program. Nebudú chýbať vynikajúce kulinárske špeciality, zamerané na čierne i červené ríbezle. Na rozdiel od iných podobných podujatí organizátori stavili viac na kvalitu než masovosť a produkty všetkých dodávateľov individuálne overili.
Devín je starobylé vinárske mestečko s históriou vinohradníctva siahajúcou do 2. st. p. n. l. V stredoveku vraj bolo devínske víno výnimočne dobré a vychýrené, takže ho v roku 1688 cisár Leopold dovolil predávať v sudoch pod ochrannou známkou. Zaslúžili sa o to najmä výborné prírodné podmienky - mimoriadne vhodné podložie, ideálna orientácia svahov Devínskej Kobyly na juhozápad a blízkosť veľkej rieky Dunaj, ktoré z Devínskej Kobyly robia jedinečný vinársky terroir.
Od roku 1921 sa Devín stal široko-ďaleko známy aj novým druhom vína – ríbezľovým. O vznik tohto regionálneho fenoménu sa zaslúžil Devínčan Alois Sonntag, ktorý využil prebytok ríbezlí pestovaných na Devínskej Kobyle a založil veľkovýrobu ríbezľového vína, ktoré sa rýchlo stalo tradičnou regionálnou špecialitou. Na vinobraní si pripomenieme 100. výročie tohto výnimočného gastropríbehu.
Vinobrania patria už dávno medzi tradičné spoločenské podujatia vinárskych obcí a miest v našom regióne. V posledných rokoch je vinobranie organizované spoločne so sesterskou mestskou časťou Devínskou Novou Vsou so spoluúčasťou Devínskeho spolku vinárov a vinohradníkov a aktívnymi miestnymi vinármi. Vinári organizovali aj rad ďalších podujatí – festival Vína Devína a od roku 2016 aj „ríbezľové vinobranie“ v polovici júla pod názvom Ríbezľový Devín.