V roku 1914 spojila Bratislavu s Viedňou elektrická lokálna železnica. Nové dopravné spojenie dvoch významných miest monarchie sa vtedy tešilo obrovskému záujmu obyvateľstva, pričom bolo i technickou atrakciou. Len za prvý rok prevádzky boli na celej trase z Viedne do Prešporku prepravené 3 milióny cestujúcich. Vo vtedajšom Prešporku sa pre túto dráhu ujalo ľudové pomenovanie Viedenská električka (Bécsi villamos, Wiener Bahn), v Rakúsku sa táto dráha dodnes nazýva Pressburgerbahn.
Zaujímavú históriu tejto trate priblížia návštevníkom výstavy informačné panely a exponáty v podobe dobových artefaktov, dokumentov i modelov vozidiel, ktoré prevádzku na trati Viedenskej električky zabezpečovali.
Počas trvania výstavy, ktorú STM-Múzeum dopravy v Bratislave pripravilo v spolupráci s Klubom priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a ďalšími partnermi, budú môcť návštevníci v areáli múzea vidieť zreštaurovanú električkovú lokomotívu GANZ s označením P.O.H.É.V. Eg 6 i podvozok nákladného vozňa s pôvodným označením P.O.H.É.V. Gk 202 v nálezovom, predrenovačnom stave.
Pojem „Elektrische“ zdôrazňoval, že išlo o železnicu s elektrickým pohonom, čo v čase jej prevádzky nebolo na tratiach takéhoto rozsahu bežnou záležitosťou, keďže väčšine železníc vládli parné rušne. Názov „Wiener Elektrische“ sa v slovenskom jazyku voľne interpretoval ako „Viedenská električka“. Prispieval k tomu i fakt, že vozidlá tejto železnice premávali v centre Bratislavy na spoločnej trati s mestskými električkami, pričom vozne miestnej dopravy do Kopčian s nimi boli i konštrukčne zhodné,“ doplnil kurátor výstavy Michal Jajcaj.
Od skončenia prevádzky Viedenskej električky na území Bratislavy, teda od konca 2. svetovej vojny, uplynulo mnoho rokov. Samotné mesto prešlo búrlivým rozvojom a zmenami, ktoré definitívne zmenili jeho výzor a panorámu. Dodnes sa však na území mesta a v jeho okolí zachovalo niekoľko fragmentov z infraštruktúry tohto zaniknutého železničného spojenia.
STM-Múzeum dopravy v Bratislave bude realizovať výchovno-vzdelávacie programy súvisiace s výstavou. ,,Zvlášť pre rodiny s deťmi, škôlkarov z MŠ i žiakov I. stupňa ZŠ pripravujeme špeciálny výchovno-vzdelávací program: hravé "Pátranie po Viedenskej električke". K dispozícii bude interaktívny dotykový kiosk, sprievodné informačné panely a metodický pracovný list s kvízovými otázkami,“ priblížila Zuzana Brnoliaková, múzejná pedagogička STM-Múzea dopravy v Bratislave.
Kurátor výstavy: Michal Jajcaj