Príbeh života na Zemi – nová paleontologická expozícia Prírodovedného múzea SNM. Približuje návštevníkom históriu vývoja života na Zemi od objavenia sa prvých primitívnych mikroskopických organizmov.
Paleontologická expozícia Príbeh života na Zemi prezentuje vývoj a diverzitu dávno vyhynutých spoločenstiev organizmov na Zemi. Príbeh života začína objavením sa prvých živých organizmov v prekambriu, pred 3500 mil. rokov, pokračuje cez prvohory, druhohory, treťohory a končí vo štvrtohorách nástupom takmer súčasných foriem flóry a fauny.
Expozícia približuje významné evolučné zmeny a predstavuje hlavných zástupcov živočíchov a rastlín jednotlivých geologických období.
Informácie o pestrosti zaniknutých svetov sú sprostredkované textami, názornými schémami, diagramami, obrázkami, mapkami a najmä originálnymi skamenenými zvyškami živočíchov a rastlín.
Predstavených je viac ako 700 vzoriek skamenelín od najmenších, voľným okom takmer neviditeľných organizmov, až po dvojmetrový kel mamuta srstnatého. Predstavu o živote v geologickej minulosti dokresľujú obrazové i trojrozmerné rekonštrukcie paleoprostredia (diorámy) a unikátne modely vyhynutých organizmov.
Napríklad model dinosaura, ktorý zanechal stopy vo Vysokých Tatrách, v horninách starých asi 200 mil. rokov, ale i jeden meter dlhého vodného škorpióna, ktorý žil asi pred 425 mil. rokmi. Expozícia končí modelom mamuta srstnatého, najznámejšieho živočícha zatiaľ poslednej ľadovej doby v dejinách Zeme. Informácie dopĺňajú interaktívne animované programy i dokumentárne filmy.