koncert
Vianočný Punk 2019 / VBPS, Wilderness, Ješte jsme se nedohodli

Predvianočné stretnutie spriatelených punkáčov vo Fuge. Športu zmar!

Táto akcia sa konala v minulosti
Vianočný Punk vo Fuge:
 Vydrapená Bužírka Punk System (antisport punk)
 Ještě jsme se nedohodli (prkno punk)
 The Wilderness (punk)
 DJ Galaprogram (možno punk)

Punk aj punč v cene
Punč varí DocSSc. Peter Petruf, vedúci Katedry experimentálnej teológie UJPH

Vydrapená Bužírka Punk System
VBPS je malokarpatská antišportová legenda pôsobiaca na katedre kulturológie Fakulty histórie a vízií Univerzity Janka Pukoslava Hokejku. VBPS vznikla začiatkom tohto tisícročia ako umelecká odpoveď na dominanciu fitness klubov na Slovensku. S týmto fenoménom sa vyrovnali v pesničke Revolúcia, kde navrhujú zmeniť všetky fitká na krčmy, v ktorých by dunela ich tvorba. Za najhorší deň kariéry skupiny sa považuje jedenásty máj 2002, kedy slovenskí ľadoví hokejisti vyhrali zlato na majstrovstvách sveta. Odvtedy berie skupina svoju misiu veľmi vážne, podarilo sa jej napríklad takmer vypredať WC stage na festivale Rockový Mikuláš v Trenčíne, začala tiež aktívnejšie hrávať po kluboch, chatách, pajzlíkoch a odvážnych festivaloch Slovenska, Česka, odohrala aj koncert v niekoľkotisícovej hale v macedónskom Skopje (kde počas ich koncertu bolo zhruba toľko ľudí ako na spomínanom WC stage v Dome Armády v Trenčíne). VBPS sú prvou punkovou skupinou s vlastným čašníkom, ktorý sa stará okrem samotných členov aj o odvážnych návštevníkov, ktorí sú ochotní vychutnať si borovičku so žinčicou, či pepermintový likér s burčákom.

The Wilderness
„The Wilderness je najlepšia punková skupina na Slovensku, čo znamená, že je jedna z najlepších na svete" tvrdí Vajco zo skupiny VBPS. Ich koncerty sú udalosťou. Vo svojich textoch sa zameriavajú na politické, náboženské a sociálno-kritické témy, filozofické a morálne dilemy, konflikty subjektívneho videnia sveta s objektívnou realitou. Sú aktívni v organizovaní koncertov pre iné punkové kapely z celého sveta pod hlavičkou kolektívu Consume and die! crew. V roku 2016 absolvovali turné po Balkánskych krajinách. Podľa vlastných slov sa „v súčasnosti sa považujú za najpreceňovanejšiu slovenskú kapelu. Ale tomu, čo robia, veria až na smrť a každú svoju skladbu myslia totálne vážne."

Ještě jsme se nedohodli
„Ještě jsme se nedohodli je najlepšia česká alternatívna skupina, čo znamená, že je jedna z najlepších na svete", vraví Vajco z VBPS. Jedni z reprezentantov tzv. brnianskej novej vlny začali v 80. rokoch ako jednorázové recesistické vystúpenie, no zakrátko spôsobili rozruch na alternatívnej scéne. „Nedohodli boli vždy natoľko originálni, že vybočovali ešte aj z vybočujúceho sveta československej alternatívy. Karel David je textársky génius, Petr Liška jeho texty fantasticky tancuje a spieva. K tomu hudba, ktorú keby teraz nahrali hipsteri z mathrockovej scény, stali by sa svetovým objavom. Ide o jeden z najlepšie ukrytých hudobných pokladov." vraví Michal Kaščák.

Nervnosť, údernosť šokujúcich textov, splietajúce sa gitarové linky, výzor povrchnosťou opovrhujúcich bohémov, to všetko z Ještě jsme se nedohodli vytvorilo kultovú záležitosť. Nič pre estétov, vyžívajúcich sa v perfekcionizme a ničím "neprovokujúcich páčivosť". Z muziky je cítiť atmosféru osemdesiatych rokov so snahou o čo najslobodnejší život, o istú provokatívnosť až dekadenciu. Ako by sa kapela snažila zo všetkých síl vyhnúť všetkému ľúbivému a režimovo optimistickému, ako by sa snažila naschvál popisovať či priamo vytvárať pravý protiklad. Ještě jsme se nedohodli nedohodli geniálne využili hudobné diletantstvo na zvýraznenie kvalitných textov Karla Davida, k tomu pridali vizuálny vnem "okvádrovaných slušných ľudí", z vlastnej dielne pochádzajúce nástroje – a na svete bola kapela, na ktorú nemožno zabudnúť. Ich koncerty sú už dnes skôr výnimočnou záležitosťou, aj preto sme radi, že Ještě jsme se nedohodli zahrajú opäť na Vianočnom punku. Patria tam.

DJ Galaprogram
Vlado Janček zo Saténových rúk. Alebo Monštrum z VBPS. Alebo DJ, ktorý hrá z platní hudbu, ktorú nehrá skoro nikto a všetkých v klube to vždy baví.

DosSSc. Peter Petruf:
Doktor spoločenských vied Peter Petruf je vedúcim katedry experimentálnej teológie na Fakulte organizácie a štruktúr Univerzity Janka Pukoslava Hokejku. Jeho experimenty sú ozdobou svetovej vedy. Rád varí a vie to – od piva po punč. Jeho punč je dobrý ako galaprogram skvelej hudby VBPS, JJSN a The Wilderness.

Odporúčame

Uprising Warm Up 2021

Pi 20.8.2021 / Sun Deck

TIP

Túlavé divadlo: Kabaret humoru – Štvrtá tretina

Pi 20.8.2021 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica

TIP

Princova cesta (dabing)

Kino Mladosť / Cinemax Bory Mall

TIP

Krajina ve stínu

Št 5.8.2021 / Nová Cvernovka

TIP