koncert
T3xEThno: Decolonize Your Mind Society (HU) + Shakali (FIN)
Koncert budapeštianskeho experimentálneho projektu Decolonize Your Mind Society a fínskeho hudobníka Shakali.
Táto akcia sa konala v minulosti

Decolonize Your Mind Society je budapeštiansky projekt založený Bálintom Szabóom (Gosheven), členom vydavateľstiev Other People Nicolasa Jaara či Opal Tapes. Projekt je inšpirovaný mimoeurópskou tradičnou hudbou, netemperovanými ladiacimi systémami, psychadelickými rituálnymi performanciami ako aj legendárnou "Fourth World" music Jona Hassella.

DYMS však nie je len projektom Bálinta Szabóa, ale budapeštianskou all stars zostavou - členmi sú ďalej Ernő Hock (fretless bass, vocals), Gergő Kováts (saxophone, vocals), Áron Porteleki (drums, vocals), Máté Pozsár (synth, vocals, Linnstrument), Dániel Váczi (glissotar, vocals).

Kapela má absolútne unikátny zvuk vďaka špeciálnym nástrojom, ktoré používa, ako je dychový nástroj glissotar alebo "refretted just intonation guitar", nehovoriac o preladiteľnom analógovom syntetizátore. Vznášajú sa v hmlistej krajine nikoho medzi mikrotonálnym psychedelickým rockom, avantgardou, jazzom a experimentálnou hudbou.

Shakali je sólový projekt fínskeho hudobníka Simo Hakalista, ktorý pôsobí v Brne. Vo svojich live-setoch Shakali pracuje na pomedzí ľudského prejavu a strojovej nepredvídateľnosti, pričom kombinuje prvky hypnogogického minimalizmu, experimentálneho ambientu a syntetického folklóru.

Jeho živé sety vytvárajú symbioticky syntetické a organické krajiny, ktoré interpretuje pomocou modulárneho syntetizátora v kombinácii s akustickými nástrojmi - najmä na mieru ladenými kantele, miestnym psaltrickým nástrojom z karelskej oblasti vo Fínsku. Shakaliho debutový album Petojen tavat (2021) vyšiel vo fínskom vydavateľstve Ikuisuus a jeho druhý album Aurinkopari (2022) vyšiel na kazetovej a vinylovej edícii vo francúzsko-austrálskom vydavateľstve Good Morning Tapes.

Vstupné: dobrovoľné, odporúčané 11€

Odporúčame

Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení

27.5.2023 - 28.4.2024 / Schaubmarov mlyn v Pezinku

TIP

Stick Men - Tony Levin, Pat Mastelotto, Markus Reuter

Po 27.11.2023 / Majestic music club

TIP

Halloween: Horror Show

So 28.10.2023 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Kurz pre dospelých: Historické fotografické techniky - slaný papier

21.10.2023 - 25.11.2023 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP