koncert
Emma Ruth Rundle (USA) & William Fowler Collins (USA)
Po Sun Kil Moon a The Soft Moon prináša koncertná séria Nu Sound of koncert americkej hudobníčky Emmy Ruth Rundle, ktorej hudobné chameleónstvo ovplyvnilo súčasné pesničkárstvo. Hosťom koncertu bude americký experimentálny gitarista a producent William Fowler Collins.
Táto akcia sa konala v minulosti

Jej zármutok je príťažlivý a dokáže pohltiť svojou hĺbkou. Smútok s ňou poslucháči prežívajú v precítených piesňach, v ktorých sa obnaží až na kosť. Traumy z detstva, liečené závislosti, ten pocit, keď sa takmer ocitnete na druhom brehu a potom dostane druhú šancu na život.

Emma Ruth Rundle si prešla v Los Angeles všeličím, pričom energia tohto mesta do nej dostala iný umelecký prístup, keďže sa pohybovala popri hudobníkoch z post rocku, sludge metalu aj post metalu.
Tvrdá hudba ju oslovovala, ale takisto vyrastala aj na pesničkárskych vzoroch. Až ikonického postavenia dosiahla v gotickej komunite, ku ktorej sa hlásila zvýraznením líčením aj tmavým oblečením. Rešpekt jej prejavovala aj folková scéna, ktorá cenila surové poetické texty. Táto mnohotvárnosť sa ukázala pri spolupráci s Chelsea Wolfe, ako aj so sludge metalovou formáciou Thou (album May Our Chambers Be Full).

Dlho bol jej hlavným nástrojom gitara, teraz sa však vrátila ku klavíru. Zbavila sa aj bicích nástrojov, aby dosiahla na čo najčistejší zvuk preklenutý iba hlasom. Zostala tak iba prostá pieseň, ktorá silno zasiahne poslucháča. Výsledok je mrazivou výpoveďou na nahrávkach Engine of Hell, Looking Back, ktoré teraz prezentuje naživo. Pri svojej gotickej ceste nomádstva opustila všetky kapely, aby sólovo vystupovala v priestoroch majúce dušu, v ktorých zanechá kus seba.

V úlohe predskokana jej európskeho turné sa zhostil americký skladateľ, performer, gitarista William Fowler Collins, ktorý sa pohybuje v medziach moderného dronu, minimalizmu, dark ambientu, niekde medzi Brianom Enom a Steve Roachom.

Hudobník z Nového Mexika vytvára bublajúce zvukové štruktúry, v ktorých vyviera ostentatívny rytmus zachytený na ôsmich nahrávkach. Medzi debutom Western Violence and Brief Sensuality (2007) a posledným Hallucinating Loss (2022) je zásadný posun v tom, čo všetko sa dá robiť so zvukom.

Jeho koncerty sú zvukovou mágiou ovplyvnenou do veľkej miery improvizáciou. Vďaka tomuto prístupu sa stal rešpektovanou postavou na americkej experimentálnej / ambientnej scény. Tvorí a vydával na rôznych labeloch (SIGE, Type, Blackest Rainbow, Handmade Birds, Daymare, Sicksicksick, Tapeworm, Root Strata record labels) a spolupracuje napríklad s Aaronom Turnerom z Isis a SUMAC, s ktorým spolu zakladal elektronické zoskupenie Summer of Seventeen ( M. Khot / D. Menche / F. Coloccia / A. Turner / W. F. Collins).

Podujatie sa koná pod značkou Nu Sound Of...

Vstupné: predpredaj 25€

Odporúčame

Jozef Sušienka. Lekcia krajiny

7.6.2024 - 6.10.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Festival Atmosféra 2024

2.8.2024 - 4.8.2024 / Hontianske Nemce - Vinice

TIP

DakhaBrakha (UA) - 20th Anniversary Tour

Št 12.12.2024 / Majestic music club

TIP

Zóna záujmu

T3 - kultúrny prostriedok / Kino Lumière

TIP