koncert
Chinabot: Jaeho Hwang + Neo Geodesia + Pisitakun
Chinabot je platforma, label, kolektív vytvorený s cieľom zmeniť dialóg o ázijskej hudbe. Či ide o jazz, folk, experimentálny ambient alebo mutantné techno, oslavujú vzrušujúcu hudbu a vyzývajú k dobrodružnému počúvaniu. V T3 sa predstavia traja členovia kolektívu: Jaeho Hwang, Neo Geodesia aka Lafidki a Pisitakun.
10.05.2024, Pi

Chinabot vydáva neobjavených umelcov od Bahrajnu po Thajsko, a stoja na styčnom bode medzi ázijskými vplyvmi na súčasné a tradičné zvuky, nemainstreamovou hudbou a rozvojom experimentu.

Jaeho Hwang je dídžej, producent a vizuálny umelec zo Soulu, ktorý rekontextualizuje tradičné kórejské nástroje a prináša ich na súčasnú klubovú hudobnú scénu.

Juhokórejský umelec inšpirovaný budhistickým konceptom nestáleho ja, jeho prvé EP "Non-Self/비자아" kombinuje temné, industriálne klubové beaty so starým kórejským zvukom a samplami. Skúma svoj pocit identity v digitálnom veku, ktorý sa láme cez budhistický koncept anatta alebo ne-ja, presvedčenie, že v živých bytostiach neexistuje nemenná, trvalá duša alebo podstata.

Jeho hudba sa objavila v časopisoch Resident Advisor, Boiler Room, The Wire Magazine, BBC, DJ Mag, Xlr8r. Je členom skupiny Chinabot, ale aj jedným zo zakladateľov soulského kolektívu s názvom "Fragmented Service", ktorý reprezentuje soulskú subklubovú scénu a kurátorsky pripravuje koncerty s medzinárodnými umelcami (Zuli, Endgame, Dis Fig, X/O...) v Soule, ako sú ZULI, ENDGAME, Dis Fig, X/O atď.

Neo Geodesia (aka Lafidki) je Saphy Vong, kambodžsko-francúzsky audiovizuálny umelec, ktorý sa narodil v thajskom utečeneckom tábore po tom, čo jeho rodičia utiekli pred Červenými Kmérami, a vyrastal na predmestí Nancy v severovýchodnom Francúzsku.

Jeho jedinečný hudobný pohľad spája experimentálny a DIY étos, vychádzajúci z miestnej Nancy hardcore a grindcore scény, ktorá ho objala ako tínedžera; a zvuky vysielané z Kambodže do jeho domu prostredníctvom pirátskych kaziet a videí jeho rodičov s khmérskym popom, karaoke, mníšskymi spevmi a filmami.
Jeho posledný projekt sa venuje spájaniu experimentálnych elektronických postupov s tradičnou khmérskou hudbou a skúmaniu ďalekej hranice zvukového prejavu, ktorý zahŕňa noise, Bek Sloy, Funeral Smot a Roam Vong.

V priebehu rokov sa však vo svojom prístupe zameral menej ako na ťaživosť hlavne na klzkosť, granulárne textúry a polyrytmy, ktoré krútia hlavou.

Viac ako desať rokov pôsobí pod pseudonymom Lafidki, produkuje, skladá a vydáva elektronickú hudbu pre Orange Milk Records. Je zakldateľom kolektívu Chinabot. Jeho hudba sa objavila v Resident Advisor, NPR, NTS, BBC, Mixmag, The Quietus a Bandcamp Daily.

Pisitakun Kuantalaeng študoval sochárstvo a od roku 2014 preplieta tradičné thajské inštrumenty spolu s údernými rytmami a drsnými samplami a buduje postindustriálnu hlukovú krajinu. Veľká časť jeho inšpirácie spočíva vo frustrácii z politického života a cenzúrnych pravidiel v jeho krajine, a tak kuje protestné piesne, aby premenil hluk na ohnivé vyjadrenie nádeje - a hnevu.

Vystúpil napr. na CTM (Berlín), Asian Meeting Festival (Tokio), MEIA (Aveiro), Schiev (Brusel), Rokolectiv (Bukurešť) a Cafe OTO (Londýn). Jeho predchádzajúce albumy na Chinabot sú SOSLEEP (2018), ktorý vytvoril krátko po smrti svojho otca na rakovinu a skombinoval na ňom tradičné smútočné nástroje s drsným noiseom a techno beatmi, ktoré obalil intímnymi nahrávkami nemocničných strojov, ktoré udržiavali jeho otca pri živote počas jeho posledných dní; a Absolute C.O.U.P. (2020). Vydal tiež album Kongkraphan (2022) na Yes No Wave, koncertoval s Gabber Modus Operandi v Thajsku. Je tiež súčasťou zoznamu umelcov platformy SHAPE pre rok 2022 a vystupoval s interpretmi ako Meuko Meuko, Abadir, Evita Manji.

Vstupné: dobrovoľné, odporúčané 9€

Odporúčame

Bass Factory: Tantrum Desire (UK)

Pi 3.5.2024 / Šafko Klub

TIP

Kubo Ursiny & Teatro Fatal a Marián Slávka & Vláska

Št 2.5.2024 / Klub za zrkadlom

TIP

Divadlo SkRAT: Punctum contra punctum

Št 23.5.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry

TIP