V prednáške sa zameriame na rozdiely medzi jednotlivými skupinami komárov a ako nám poznatky o ich biológii a ekológii pomáhajú efektívne sa voči nim brániť.
Zistíme, aké komármi prenášané ochorenia nám pri pobyte v slovenskej prírode hrozia a ako nám situáciu môže skomplikovať usídlenie ázijského tigrovaného komára.
Máme sa skutočne čoho báť a je vôbec šanca nejako sa brániť?
RNDr. Viktória Čabanová, PhD. pôsobí v Biomedicínskom centre SAV. Vyštudovala zoológiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a počas doktorandského štúdia sa začala špecializovať na vírusy prenášané komármi.
V roku 2024 v rámci svojho projektu zaviedla celoslovenský monitoring západonílskeho vírusu a vírusu Usutu v komároch. Nová metóda odchytu, ktorá šetrí čas aj financie, umožňuje systém včasného varovania. Zásluhou tohto systému boli následne správne diagnostikované prípady u človeka.
Prispela tiež k odhaleniu usídlenia invázneho komára Aedes albopictus na Slovensku a venuje sa informačnej kampani, ktorá pomáha regulovať počet týchto komárov.
V roku 2020 získala ocenenie Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR za výskum vírusu západného Nílu. V roku 2023 sa stala finalistkou ocenenia ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov.
Vstup je voľný