iná akcia
Singularch: MacIver-Ek Chevroulet (CH) & Martin Skoček (SK)
Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prednášky a diskusie v spolupráci s festivalom Dni architektúry a dizajnu v Slovenskej národnej galérii. Podujatie je súčasťou projektu Singularch – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov. Vstup je voľný.
Táto akcia sa konala v minulosti

Vo štvrtok 30. mája sa stretneme v ikonickej architektúre zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie so švajčiarskym ateliérom MacIver-Ek Chevroulet so sídlom v Zürich. Pred prednáškou zahraničných hostí predstaví svoju tvorbu s výrazným rukopisom slovenský architekt Martin Skoček.

Posledné obdobie rezonuje najväčšia architektonická – realizačná udalosť na Slovensku – dokončenie a otvorenie budovy SNG nestora slovenskej modernistickej architektúry – Vladimíra Dědečka kreatívnou realizáciou pod taktovkou architektov BKPŠ – Martina Kusého a Pavla Paňáka s kolektívom.

Aj preto sme veľmi radi, že Singularch je súčasťou festivalu Dni architektúry a dizajnu v novom, slávnostnom priestore špičkového kultúrneho miesta, aký v bratislavských, ale aj slovenských podmienkach nemá obdobu.
Prednášky sú súčasťou podujatia Dni architektúry a dizajnu – DAAD/DAAF 2024.

15. ročník festivalu DAAD/DAAF sa uskutoční v dňoch 27. mája – 2. júna s hlavným programom v Slovenskej národnej galérii, na Fakulte architektúry a dizajnu STU a Primaciálnom paláci, navyše opäť po rokoch v spojení s jarnou edíciou Urban Marketu.

---

19:30 MacIver-Ek Chevroulet: Anna Celié MacIver Ek, Alex Chevroulet (Zürich, CH), po anglicky

Anna Maclver-Ek a Axel Chevroulet sa stretli počas štúdia v Kodani. Obaja získali pedagogické skúsenosti na ETH Zurich a EPFL v Lausanne. V ich ateliéri spoločne skúmajú a objavujú široké spektrum architektonickej profesie.

Prostredníctvom svojich projektov mieria na precíznosť ako nástroj na dosiahnutie architektúry, ktorá je citlivá na svoj kontext a veľkorysá k svojim užívateľom.

Pri komplexnom hľadaní alternatívnych foriem praxe spoluzaložili kolektív a nezávislú platformu La-clique. Neustále skúmanie a experimentovanie v disciplíne ich vedie k práci s použitím rôznych mierok a médií, od filmov, výroby nábytku až po vyučovanie. V roku 2021 získala prax MacIver-Ek Chevroulet cenu Swiss Art Award za architektúru.

Naša práca je postavená na spochybňovaní konvenčnosti konštruktívnych metód. Hľadáme spôsoby, ako znížiť množstvo potrebnej hmoty, skúmame potenciál opätovného použitia, aby sme dosiahli architektúru, ktorá svoje prostredie priťahuje k sebe a nie je od neho naopak izolovaná.

Prečítajte si viac o tvorbe ateliéru

19:00 martinskoček: Martin Skoček (SK), po slovensky

Výrazným rukopisným znakom všetkých jeho projektov sú kombinácie čistoty detailu, jasných foriem a materiality. Martin Skoček je okrem maestra rekonštrukcií rezidenčných, ale aj komerčných priestorov, zároveň aj architektom výnimočnej festivalovej a eventovej typológie.

Architektonicky unikátny Grape je prvým festivalom, ktorý získal nomináciu na prestížnu cenu za architektúru CE ZA AR. Ateliér Martina Skočeka sa za posledné roky stal viacnásobným nominantom tejto ceny, zároveň je laureátom v interiérovej kategórii za rekonštrukciu svojho bytu.

Prečítajte si viac o tvorbe ateliéru 

---

Pred prednáškami zo série Singularch od 18:00 sa v rámci Dni architektúry a dizajnu v novom formáte Mladí odprezentujú mladé subjekty slovenskej architektonickej scény Atomstudio, Roar / Tvar, Bakyta architekti a Kilo Honč.  

Po skončení hlavného hosťa Singularchu od 21:00 opäť pokračujú Dni architektúry a dizajnu s prezentáciou tvorby zahraničného architektonického štúdia z Delftu mecanoo a jeho zakladateľkou Francine Houben.

---

Podujatie je zaradené do systému Profesijného vzdelávania architektov Slovenskej komory architektov (kategória B, 10 kreditov). Registrácia autorizovaných architektov a architektiek.

FB Event

Organizuje Čerstvé Ovocie – v spolupráci s festivalom Dni architektúry a dizajnu

Z verejných zdrojov finančne podporili: Fond na podporu umenia
Mediálni partneri: Archtung / Rádio_FM / Archinfo portál - architektúra, architekti, diela / Citylife.sk
Ďakujeme: Slovenská národná galéria
Pod záštitou: Slovenská komora architektov

 

Singularch je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom Singularchu je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov.

Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice), Opposite Office (Mníchov), Point Supreme (Atény), FALSE MIRROR OFFICE (Janov), HYPERSPANDREL (Soul), SALOTTOBUONO (Miláno), COMTE/MEUWLY (Zürich), TAKK (Barcelona) a Sam Chermayeff Office (Berlín).

Odporúčame

Deti tých druhých

16.6.2024 - 17.6.2024 / Kino Lumière

TIP

God Is An Astronaut (IRL)

Ne 11.8.2024 / Randal Club

TIP

Môj neznámy vojak

Pi 23.8.2024 / Kino Lúky

TIP

Tri prasiatka

22.6.2024 - 22.6.2024 / DPOH

TIP