film
Tori a Lokita
Bratia Dardenneovci v jednom zo svojich najlepších filmov prinášajú silnú, sociálne realistickú výpoveď o ľudstve a humanizme. Mladý chlapec a dospievajúce dievča, ktorí pricestovali z Afriky do Belgicka, čelia vďaka svojmu nerozlučnému priateľstvu ťažkým podmienkam imigrácie.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
28.09.2023, Št

Lokita sa snaží presvedčiť úrady, že v západoafrickom sirotinci vypátrala a spoznala svojho o osem rokov mladšieho brata Toriho – hoci ho naposledy videla ako batoľa. Jej obavy sú oprávnené. Nie je dôveryhodným svedkom. A skutočne, Tori nie je jej pokrvný príbuzný; spoznali sa až na vyčerpávajúcej ceste naprieč Európou. Ich silné puto však nie je len dielom okolností. V nepriateľskom a nebezpečnom prostredí nachádzajú jeden pri druhom lásku a oporu. Dočasne ubytovaní v štátom spravovanom centre, pracujú v noci bok po boku v talianskej reštaurácii, v ktorej slúžia jej šéfkuchárovi ako poslíčkovia drog.

Bratia Dardenneovci pracujú zotrvalo na takej vysokej úrovni (Dva dni, jedna noc; Chlapec s motorkou; L'enfant), že máme tendenciu vnímať ich filmy ako niečo samozrejmé. To by však bola chyba. V čase, keď veľkej časti kinematografie dominujú fantazijné úteky od reality k moci a sile, bratia Dardenneovci zakladajú svoje filmy na sociálnom realizme a vcítení sa do slabých a zraniteľných. Ich posledný film vás napne až na prasknutie a rozbúši vám srdce.

Cannes | Špeciálna cena festivalu k 75. výročiu | 2022

Film je súčasťou festivalu Be2Can 2023. Pozrite si kompletný program.

Tori et Lokita, Francúzsko / Belgicko, 2022, 88 min, 15+, titulky
Réžia:
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Hrajú: Pablo Schils, Joely Mbundu, Alban Ukaj, Tijmen Govaerts, Charlotte De Bruyne, Nadège Ouedraogo

Film na ČSFD

Odporúčame

Scandi (prehliadka súčasných severských filmov)

24.1.2024 - 31.1.2024 / Bratislava

TIP

Múzejná dielňa

13.12.2023 - 13.12.2023 / Múzeum dopravy

TIP

Mikuláš v DPOH

Št 7.12.2023 / DPOH

TIP

Nebojsa

6.12.2023 - 28.1.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra

TIP