film
Saint Omer
Súd v Saint-Omer. Mladá spisovateľka Rama sleduje proces s Laurence Coly, mladou ženou obvinenou zo zabitia svojej pätnásťmesačnej dcéry, ktorú nechala napospas prílivu na pláži v severnom Francúzsku. V priebehu procesu však výpovede obžalovaných i jednotlivých svedkov otrasú Raminým presvedčením o jej vine a spochybnia aj náš vlastný úsudok.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
30.11.2023, Št

V tomto mimoriadnom príbehu uznávanej dokumentaristky Alice Diop čelí mladá spisovateľka svojim osobným traumám, keď sleduje súdny proces so ženou obvinenou zo zabitia vlastného dieťaťa.

Už desať rokov oceňovaná dokumentaristka Alice Diop zaostruje oko svojej kamery na nespravodlivosť a osobné príbehy rôznych prisťahovaleckých komunít z parížskych periférií. Vo svojom úžasnom debute na poli celovečerného filmu, režisérka rozpráva so svojou typickou citlivosťou a náročnosťou príbeh, voľne upravený podľa správy publikovanej v roku 2013 v rubrike čiernej kroniky. Mladá žena vtedy údajne opustila svoju 15-mesačnú dcéru na pláži v severnom Francúzsku, keď začínal príliv, a nechala ju napospas osudu. Túto čoraz viac klaustrofóbnu drámu zo súdnej siene rozpráva so stoickým pohľadom Rama (ktorú so zdržanlivou intenzitou hrá vynikajúca Kayije Kagame), mladá spisovateľka, ktorá pracuje na súčasnom prerozprávaní antického mýtu o Médeii. Rama je sama tehotná a jej počiatočný nepokoj, neutešená rodinná história, pochybnosti a obavy z materstva postupne miznú spolu s tým, ako sa odhaľuje životný príbeh obvinenej Laurence Coly (ktorú stvárnila výnimočná Guslagie Malanda). Jej skúsenosti – kruté detstvo v Senegale a postupné odcudzenie sa rodine a spoločnosti po príchode do Európy – v nej vyvolávajú traumy rasizmu a citovej manipulácie, ktoré môžu síce zostať nevyslovené, a napriek tomu nás dokážu zákerne a nenávratne zničiť.

Benátky | Veľká cena poroty | 2022
Benátky | Najlepší debut | 2022

Film je súčasťou festivalu francúzskeho filmu Crème de la Crème 2024. Pozrite si kompletný program.

Réžia: Alice Diop
Scenár: Amrita David, Alice Diop, Marie N'Diaye
Strih: Amrita David
Kamera: Claire Mathon
Zvuk: Emmanuel Croset
Hudba: Thibault Deboaisne
Hrajú: Kayije Kagame, Guslagie Malanda, Aurélia Petit, Xavier Maly, Thomas de Pourquery, Valérie Dréville

Pôvodný názov: Saint Omer
Anglický názov: Saint Omer
Rok: 2022
Krajina: Francúzsko
Jazyk: FR
Titulky: CZ
Stopáž: 122 min
Žáner: Dráma
Prístupnosť: 15+

Film na ČSFD

Odporúčame

Umenie Fantastického Odhmotnenia

28.3.2024 - 11.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

Slovenské alternatívne leto 2024

19.7.2024 - 21.7.2024 / Námestie gen.M.R.Štefánika, Brezno

TIP

Averze&Innenhof&Pakt: Katalyzátor stability

Ut 18.6.2024 / PAKT kultúrne centrum

TIP

Studio 34 - Party Show

Št 20.6.2024 / Red Cat Cabaret Club

TIP