film
Očista

Procesy, ktoré spustila smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice, viedli k mnohým odhaleniam zlyhávania inštitúcií, ale zároveň priniesli Slovensku aj nádej na zlepšenie.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
18.11.2021, Št

Film Očista sleduje zblízka príbeh snahy o očistu justície a započatie jej reformy, ktorá by mala viesť k naplneniu spravodlivosti. Korupcia v justícii nie je len abstraktný pojem, tretia moc môže spôsobiť aj ničenie ľudských životov, šikanu alebo obrovské majetkové transfery. Film reflektuje dva výnimočné prípady konfrontácie s justíciou.

Sleduje časozberný prípad obyčajnej ženy, ktorá je žalovaná o 300.000 eur za to, že údajne poškodila dobré meno privatizéra fabriky, v ktorej robila celý život. V druhom prípade bol diabolskou hrou odstavený najvyššie postavený Slovák v NATO.

A to všetko po rokoch, keď väčšina sudcov o problémoch v justícii mlčala a mnohí sa aj podieľali na jej zlyhávaní. Zmena politických pomerov priniesla nádej na zlepšenie a očistu justície. No nič nie je čiernobiele a dráma zápasu nie je vopred rozhodnutá...

Očista, Slovensko / Česko, 2021, 75 min.
Réžia:
Zuzana Piussi

15+

 

Odporúčame

Mulholland Drive

Kino Nostalgia / Kino Lumière / Kino Mladosť

TIP

Motýľa nekúpiš. Výstava nových diel v zbierkach SNG

9.12.2021 - 29.5.2022 / Slovenská národná galéria Bratislava

TIP

C mon C mon

Po 23.5.2022 / Kino Lumière

TIP

Luca Ciarla - solOrkestra

Pi 17.6.2022 / Koncertná sieň Klarisky

TIP