film
La Gomera
Skorumpovaný policajt z Bukurešti sa zamiluje do Gildy, a tá ho požiada, aby dostal z väzenia drogového priekupníka (a v skutočnosti jej priateľa) Zsolta. Pre úspech akcie je potrebné, aby sa naučil jazyk el silbo, tvorený pískaním. Musí preto odísť na La Gomeru – jeden z Kanárskych ostrovov a domov tohto jazyka. Plán je jednoduchý – naučiť sa el silbo, oslobodiť Zsolta a získať 30 miliónov.
Dátum premiéry:
28.11.2019, Št
18.07.2020, So


Dej filmu sa groteskne pohráva s témami korupcie, lásky a humoru. Najzaujímavejším prvkom je tajná komunikácia „el silbo“. Toto kódované, veľmi špecifické a sofistikované pískanie považujú neznalí za nevinný vtáčí spev, no jeho zvuk sa nesie naozaj ďaleko. Dokáže prekonať španielske horské priesmyky, ale aj vzdialenosť medzi panelákmi na širokých bukureštských sídliskách. 

Hlavnou postavou je skorumpovaný policajný inšpektor Cristi z protidrogovej jednotky, ktorého odpočúva a sleduje iné policajné oddelenie. Toto oddelenie riadi prokurátorka Magda, ktorá s Cristim oficiálne spolupracuje. Prokurátorku Magdu odpočúva a sleduje ďalšia inštitúcia. Cristi vie, že ho sledujú, a Magda to vie tiež, navyše Cristi vie aj to, že sledujú Magdu, čo vie i ona, ale nevie, že to vie Cristi. Takže hrajú rôzne hry smerujúce k tomu, aby sa sledovatelia nedozvedeli, že sledovaní o svojom sledovaní vedia. Už teraz je to smiešne. A ešte len bude.

Cristi sa zamiluje do osudovej gangsterskej krásky Gildy a súhlasí, že dostane z väzenia charizmatického narkobaróna Zsolta, ktorý ako jediný vie, kde je ukrytých 30 miliónov eur. Aby táto akcia vyšla, musí sa naučiť zvláštny jazyk podobný pískaniu, ktorý pochádza z La Gomery, teda z jedného z Kanárskych ostrovov. 


La Gomera, Rumunsko / Francúzsko / Nemecko, 2019, 97 min.
Réžia:
Corneliu Porumboiu
Hrajú: Vlad Ivanov, Catrinel Marlon, Rodica Lazar...

Film na Imdb.com

Režisér Corneliu Porumboiu absolvoval Dramatickú a filmovú univerzitu v Bukurešti (2003). Už jeho krátke a stredometrážne filmy získali niekoľko medzinárodných ocenení vrátane Ceny Cinéfondation v Cannes za Cestu do mesta (2003). V Cannes boli uvedené i jeho štyri ďalšie filmy.

Porumboiov celovečerný debut 12.08 na východ od Bukurešti (2006) tam získal Zlatú kameru, Policajný, adj. (2009) Cenu poroty sekcie Un Certain Regard a Cenu FIPRESCI, Poklad (2015) Cenu pre talent v súťaži Un Certain Regard a jeho najnovší film La Gomera vybrali na MFF Cannes 2019 do hlavnej súťaže. 

Odporúčame

Noc výskumníkov 2020

27.11.2020 - 27.11.2020 / Stará tržnica

TIP

bratislava - inline: petržalská trasa

Pi 17.7.2020 / Ihrisko Aupark

TIP

The Lumineers

Po 21.6.2021 / Axa Aréna NTC

TIP

Radioactive

Cinema City Eurovea / Cinema City ...

TIP