film
Golda - Železná lady Izraela
Napínavá dráma, ktorá zachytáva, akým zodpovedným a kontroverzným rozhodnutiam musela čeliť Golda Meirová – známa aj ako „železná lady Izraela“ – počas jomkipurskej vojny v roku 1973.
Dátum premiéry:
21.09.2023, Št

6. októbra 1973, pod rúškom tmy, v deň najväčšieho izraelského sviatku a počas mesiaca ramadánu, začali spojené vojská Egypta, Sýrie a Jordánska prekvapivý útok na Sinajský polostrov a Golanské výšiny. Golda Meirová, jediná premiérka v dejinách Izraela, stojí proti presile, čelí bezprostrednému, evidentnému a všadeprítomnému nebezpečenstvu, tikajúcej časovanej bombe, ktorej, ako dúfala, nikdy nebude musieť čeliť. Zahltená, paralyzovaná a frustrovaná vo svojom čisto mužskom kabinete, s malou nádejou na záchranu, sa táto jediná žena ocitá v závode s časom o záchranu miliónov životov na oboch stranách konfliktu.

Takmer nepoznateľná Helen Mirren stelesňuje jednu z najikonickejších a najvplyvnejších politických vodkýň dvadsiateho storočia, ktorú predtým v televízii stvárnila Ingrid Bergman a na divadelných doskách Anne Bancroft. Golda Meirová sa ocitla v centre dramatických geopolitických udalostí a v rozhodujúcej scéne vysokej diplomacie, v okamihu, ktorý sa jej krajine mohol stať osudným, ako žena obklopená samými mužmi – generálmi Dajanom, Elazarom, Šaronom a tiež Henrym Kissingerom.

Berlinale | Berlinale Special Gala | 2023

Golda, Veľká Británia / USA, 2023, 100 min, 12+, titulky
Réžia:
Guy Nattiv
Hrajú: Helen Mirren, Liev Schreiber, Zed Josef, Claudette Williams

Film na ČSFD

Film je súčasťou festivalu Be2Can 2023. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

Brandt Brauer Frick (DE) + BDHS

Št 22.2.2024 / Nová Cvernovka

TIP

Ladies & Gentlemen show

Pi 26.1.2024 / Red Cat Cabaret Club

TIP

Zle strážené dievča

19.1.2024 - 20.1.2024 / Slovenské národné divadlo - Balet

TIP

Kapitán

Pi 8.12.2023 / Kino Mladosť

TIP