film
Čierne okuliare
Diana, mladá žena, ktorá stratila zrak, nájde sprievodcu v čínskom chlapcovi menom Chin. Spoločne sa vydávajú po stopách nebezpečného vraha v temnom Taliansku.
Táto akcia sa konala v minulosti

V takmer vyľudnenom letnom Ríme, uprostred hypnotického zatmenia Slnka, sa záhadný sériový vrah začne zameriavať na luxusné prostitútky. Diana je jednou z nich. V zúfalej snahe uniknúť sa stane obeťou vážnej autonehody, po ktorej oslepne. Po dlhej rehabilitácii sa Diana dozvie, že jediným ďalším preživším nehody je dieťa čínskeho pôvodu menom Chin, ktoré po nehode osirelo, a rozhodne sa oň postarať. Obaja pochádzajú z odlišného kultúrneho prostredia, ale spája ich zvláštne puto, ktoré im umožňuje brániť sa pred túžbou sériového vraha po pomste.

Po desaťročnej prestávke sa Dario Argento vracia k réžii s filmom, v ktorom sa mieša atmosféra talianskeho "gialla" pulp fiction z jeho ranej tvorby s legendárnym nádychom hororu, tentoraz však s dávkou ostrej irónie. Čierne okuliare sú bezhlavým útekom medzi mestom a vidiekom, filmom, ktorý skúma sociálny konflikt medzi bohatými mestskými časťami a čínskou štvrťou v Ríme. Majstrov pohľad premieňa túto nočnú moru na čistú geometriu a triedny boj na metafyzickú architektúru pripomínajúcu Antonioniho.

MFF Berlinale | Special Gala | 2022

Réžia: Dario Argento
Scenár: Dario Argento, Franco Ferrini
Strih: Flora Volpelière
Kamera: Matteo Cocco
Zvuk: Claudia Aureli
Hudba: Arnaud Rebotini
Hrajú: Ilenia Pastorelli, Asia Argento, Andrea Gherpelli, Mario Pirrello

Pôvodný názov: Occhiali neri
Anglický názov: Dark Glasses
Rok: 2022
Krajina: Taliansko, Francúzsko
Jazyk: IT
Titulky: CZ
Stopáž: 86 min
Žáner: Horor, Mysteriózny, Thriller

Film na ČSFD

Odporúčame

Organové koncerty pod pyramídou

19.2.2023 - 18.6.2023 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

TIP

Letné svetlo a potom príde noc

Št 2.2.2023 / Kino Mier Modra

TIP