film
Aftersun
Niekedy v deväťdesiatych rokoch, kdesi v tureckom prímorskom rezorte trávi dovolenku rozvedený mladý otec Calum (Paul Mescal) spolu s jeho jedenásťročnou dcérou Sophiou (Francesca Corio). Pohodové vystupovanie otca, ktorý nepokazí žiadnu zábavu a baví sa tým, že ho okolie považuje skôr za staršieho brata Sophie, však zastiera znepokojivý závoj melanchólie.
Táto akcia sa konala v minulosti

Debut Charlotte Wells, ktorý patril k najpríjemnejším prekvapeniam minuloročného festivalu v Cannes, má nádych spomienky z detstva a nepotrebuje okázalé gestá k vystihnutiu neopísateľných, intenzívnych životných pocitov.

Zdanlivo ľahký príbeh, nežný ako šumenie mora, v sebe ukrýva témy straty, strachu zo starnutia, a bolesti pri spomienkach na našich milovaných. Pomocou prchavých momentov prenikáme hlbšie do vzťahu otca a dcéry v podaní skvelého Paula Mescala a očarujúco prirodzenej Frankie Corio, pre ktorú bol film jej hraným debutom.

Za úlohu Caluma bol Paul Mescal, známy napríklad zo seriálu Normálni ľudia (Hulu, 2020) , nominovaný na Oscara, cenu BAFTA pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe a na Európsku filmovú cenu pre najlepšieho herca.

Originálne rozprávanie sa nesnaží poskytovať jednoznačné odpovede. Režisérka sa pohráva s vnímaním divákov, jej film je subjektívny, ako pohľad domácej kamery, na ktorú sa Calum a Sophie nakrúcajú. Nostalgický vizuál je kombináciou domáceho videa a intímnych, civilne pôsobiacich analógových záberov. 

,,S režisérkou sme sa zhodli na tom, že film Aftersun musí byť zachytený na 35 mm, keďže ide o film o pamäti.‘‘ povedal kameraman filmu George Oke. 

Zdanlivým bezčasím príbehu preniká intenzívny pocit straty, štípe ako soľ na spálenej pokožke. 
Aftersun je trpkosladká spomienka na miesto, kam sa už nemožno vrátiť. 

,,Myslím si, že strata na konci rezonuje rovnako hlboko v každom, bez ohľadu na to, ako vypĺňate medzery v príbehu." hovorí režisérka filmu Charlotte Wells. 
 

Aftersun, réžia: Charlotte Wells, 2022, UK/USA, 98 min., titulky

Film na ČSFD

Film je súčasťou Filmového festivalu inakosti 2023. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

Spiaci účet

Ne 16.6.2024 / Kino Lumière

TIP

Pressburger Fight Club

Ne 16.6.2024 / DPOH

TIP

Znouzectnost (CZ) + Les Myzérables

Št 4.7.2024 / Pink Whale

TIP

Moyzesovo kvarteto v kaštieli

Po 2.9.2024 / Záhrada Csákyho kaštieľa v Prievoze

TIP