film
festival
Týždeň slovenského filmu - online

Milan Ondrík, Zuzana Konečná, Anna Geislerová, Gregor Hološka... Prehliadku snímok ocenených národnou filmovou cenou Slnko v sieti za rok 2019 si budú môcť fanúšikovia slovenskej kinematografie pozrieť už o niekoľko dní. Premietané filmy uvedú samotní tvorcovia. V krátkych videách sa podelia o svoje zážitky a spomienky z nakrúcania.

 

20.10.2020, Ut - 26.10.2020, Po
online

Týždeň slovenského filmu sa mal pôvodne uskutočniť v prvej polovici roka, no vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu ho organizátori Slovenská filmová a televízna akadémia a Slovenský filmový ústav presunuli na október do online priestoru. Zredukovať pôvodný program zo 47 celovečerných a krátkych filmov bolo pomerne náročné, napokon sa rozhodli pre jednoduché a korektné riešenie. „Premietneme všetky filmy, ktoré dostali aspoň jednu národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2019,“ hovorí programový dramaturg Miro Ulman.

Týždeň slovenského filmu sa uskutoční od 20. do 26. októbra na stránkach www.tyzdenfilmu.sk, www.kino-lumiere.sk a www.dafilms.sk

Program tohtoročnej filmovej prehliadky tvorí sedem víťazných filmov – Nech je svetlo Marka Škopa, Hodinárov učeň Jitky Rudolfovej, Punk je hned! Juraja Šlauku, Loli paradička Richarda a Víťa Staviarskych, Dobrá smrť Tomáša Krupu a animovaný film Šarkan Martina Smatanu.

Maratón doplní kultová digitálne reštaurovaná komédia Utekajme, už ide (1986) Dušana Rapoša pri príležitosti udelenia ceny Slnko v sieti Milanovi Lasicovi za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre.

„Jedným z dôvodov, prečo by si diváci mali filmy pozrieť je, že Týždeň vo svojej redukovanej podobe ponúka to najlepšie z vlaňajších domácich premiér, a to nielen podľa členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Určite stojí za to si ich pozrieť a presvedčiť sa, že slovenský film je tu a je v dobrej kondícii,“ uzatvára Ulman.

Pôvodne plánovaný sprievodný program, ako diskusné panely, semináre, besedy či projekcia so živou hudbou, sa z dôvodu neistej situácie počas núdzového stavu presúvajú na neskorší termín, o ktorom budú organizátori vopred informovať.Týždeň slovenského filmu predstaví divákom 8 filmov. Každý uvedie jeden z protagonistov danej snímky v krátkom videu. 

Utekajme, už ide / Loli paradička / Hodinárov učeň / Punk je hned!

Šarkan / Amnestie / Dobrá smrť / Nech je svetlo

 

 

Odporúčame

Na hrane / At the Limit / Am Limit

5.8.2020 - 30.10.2020 / Kunsthalle Bratislava

TIP

Mutanti

St 28.10.2020 / GUnaGU

TIP

Colours of Ostrava 2021

14.7.2021 - 17.7.2021 / Ostrava / Dolní Vítkovice

TIP

Erik Truffaz Quartet

Ne 11.4.2021 / Ateliér Babylon

TIP